- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Якщо хочете стати УО, не забудьте про відповідальність!

«Щоб нести відповідальність, мало мати сильні плечі і руки, потрібен розум»
Симанович Р.

Наразі багатьом особам пропонують стати уповноваженою особою з публічних закупівель, яка буде відповідальна за організацію та проведення процедур закупівлі / спрощених закупівель, які відбуваються за правилами Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Звертаю увагу, що таких уповноважених осіб у замовника може бути як одна, так і більше, усе залежить від обсягу роботи замовника.

Уповноважена особа (особи) — службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі / спрощених закупівель згідно з Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту) (пункт 35 частини 1 статті 1 Закону). 

Також змінами від 26.06.2021 в Закон додали, що уповноважена особа може бути відповідальною за організацію та проведення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень. Детально про такі зміни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Зміни до Закону України ‟Про публічні закупівлі”». Далі для тих, хто тільки починає працювати уповноваженою особою або замислюється про таку роботу, розглянемо адміністративну відповідальність цієї посади.

Відповідальність за Законом

У Законі відповідальності присвячена окрема стаття 44, згідно з якою за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників, службові (посадові) особи та члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України.

За придбання товарів, робіт і послуг до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, відповідно до вимог цього Закону, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг, до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України. Далі розглянемо безпосередньо закони, які регулюють таку відповідальність.

Адміністративна відповідальність: мінімальні штрафи (1 700 грн або 3 400 грн) на службових (посадових), уповноважених осіб замовника

Найпоширеніша практика — це накладання адміністративної відповідальності за порушення законодавства про закупівлі. Відповідно до статті 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) передбачено відповідальність — 1700 грн або 3400 грн — за:

Вищенаведені дії, передбачені частиною 1 статті 16414 КУпАП, тягнуть за собою накладення штрафу органом державного фінансового контролю (зазвичай Держаудитслужбою) на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 грн).

Дії, передбачені частиною 1 статті 16414 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу органом державного фінансового контролю на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 грн).

Вищевикладене адміністративне стягнення відповідно до статті 38 КУпАП може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через два місяці з дня його виявлення.

Адміністративна відповідальність: високі штрафи (25 500 – 51 000 грн та 51 000 – 85 000 грн) на службових (посадових), уповноважених осіб замовника

Відповідальність у розмірі 25 500 – 51 000 грн та 51 000 – 85 000 грн передбачена за

Вищенаведені дії, передбачені частиною 3 статті 16414 КУпАП, тягнуть за собою накладення штрафу судом на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від 1 500 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25 500 – 51 000 грн).

Дії, передбачені частиною 3 статті 16414 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу судом на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від 3 000 до 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 – 85 000 грн).

Вищевикладене адміністративне стягнення відповідно до статті 38 КУпАП може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Адміністративна відповідальність: високі штрафи (34 000 – 85 000 грн  та  34 000 – 170 000 грн) на керівника замовника

Адміністративна відповідальність передбачена саме для керівника замовника за:

Вищевикладене адміністративне стягнення відповідно до статті 38 КУпАП може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Замість висновків

Приймати рішення про вступ на посаду уповноваженої особи, звичайно, особисте діло кожного. Втім немає ситуації, з якої не було б виходу, тому вчіться чомусь новому, щоб не стати «заручником випадку». При цьому варто пам’ятати, що відповідно до пункту 7 статті 247 «Обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення» КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а те, що вже розпочате, підлягає закриттю у випадку закінчення, на момент розгляду справи строків, що передбачені статтею 38 КУпАП.

Крім адміністративної відповідальності, на службових (посадових), уповноважених осіб та керівника замовника може бути покладена і кримінальна відповідальність. Детально про таку відповідальність читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

У будь-якій роботі необхідно завжди пам’ятати про відповідальність, а уповноваженим особам особливо, оскільки навіть невелика помилка може в майбутньому призвести до відповідальності. Будьте пильними та не допускайте помилок.

Для вашої зручності підготували на порталі RADNUK.COM.UA  в зразках документів «ШПАРГАЛКА уповноваженої особи замовника / члена тендерного комітету  про адміністративну відповідальність». Усе, що ви хотіли знати про уповноважену особу, зібрано в одному місці на порталі RADNUK.COM.UA в електронній книзі «Уповноважена особа».


Додатково пропонуємо переглянути вебінар на тему: Організація та проведення закупівель Уповноваженою особою замовника