Чи правомірно застосовувати пункт 7 частини 5 статті 40 Закону щодо товару вітчизняного виробництва, складові якого з-за кордону?

Редакція
1072
14 Липня 2015
Чи правомірно застосовувати пункт 7 частини 5 статті 40 Закону щодо товару вітчизняного виробництва, складові якого з-за кордону?
1072
14 Липня 2015

Питання обґрунтованості внесення змін до договору про закупівлю є одним з найпопулярніших. У журналі «Радник в сфері державних закупівель» про це вже написано немало статей, найкориснішими для вас будуть публікації в журналах № 4 (43) за квітень 2015 року на сторінках 12–19 та № 5 (44) за травень 2015 року на сторінках 29–32.

 Проте в зазначених статті та роз’ясненні Мінекономрозвитку не з’ясованим до кінця залишалося таке питання: чи має право замовник правомірно застосувати пункт 7 частини 5 статті 40 Закону (зміна курсу іноземної валюти) для внесення змін до ціни договору про закупівлю товару на підставі порядку (формули), передбаченого (-ої) в договорі про закупівлю, та документації конкурсних торгів щодо товару, який виготовляється на території України, проте його складові (матеріали для його виготовлення) були завезені з-за кордону, у валюті, курс гривні щодо якої змінився?

Тож із цим запитання редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель» звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Відповідь міністерства — далі.

Витяг з роз’яснення Мінекономрозвитку № 3302-05/18308-07 від 08.06.2015 
Договір про закупівлю — договір, який укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари (пункт 4 частини першої статті 1 Закону).
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 40 Закону.
Так, відповідно до пункту 7 частини п'ятої статті 40 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зміни зокрема, курсу іноземної валюти у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу.
У свою чергу, частиною другою статті 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що ціни на товари, які призначені для реалізації на внутрішньому ринку України, установлюються виключно у валюті України, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, ратифікованими Україною, та постановами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, зміна істотних умов договору про закупівлю у випадку зміни курсу іноземної валюти може здійснюватись, у разі якщо договором про закупівлю був передбачений порядок зміни ціни залежно від зміни такого курсу. Водночас оскільки внутрішньодержавний обмін товарами має здійснюватися за цінами, установленими у валюті України, порядок зміни ціни залежно від зміни курсу іноземної валюти у разі наявності взаємозалежності такої ціни від іноземної валюти та необхідності перерахування імпортної складової частини ціни товару у національну грошову одиницю визначається замовником самостійно.
У зв'язку з тим, що зміни у вищезазначеному випадку можуть відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, ціна договору про закупівлю може змінюватися в залежності від таких змін без зміни обсягу закупівлі. Разом з тим внесення змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Також повідомляємо, що з метою надання методологічної допомоги на офіційному веб-сайті Міністерства (www.me.gov.ua) в підрозділі «Роз'яснення стосовно застосування законодавства у сфері державних закупівель» розділу «Державні закупівлі» розміщено лист-роз'яснення від 07.04.2015 № 3302-05/11398-07 щодо зміни істотних умов договору про закупівлю.

Коментар від редакції:

Отже, внесення змін до ціни договору про закупівлю на підставі пункту 7 частини 5 статті 40 Закону (зміна курсу іноземної валюти), предметом якого є товар вітчизняного виробництва, складові на який ввезено з-за кордону, буде вважатися правомірним, якщо в договорі про закупівлю передбачали порядок (формулу) внесення таких змін.

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО