- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Змінився виробник, але не змінилась торгова марка: як прозвітувати про виконання

Звітування про виконання договору про закупівлю у разі, коли змінився виробник локалізованого товару.

Питання передплатника порталу Радник

Відповідь Тетяни Мішти (заступниці директора департаменту регулювання публічних закупівель Мінекономіки)

Уповноважений орган формує та веде перелік товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва, який оприлюднюється на його офіційному вебсайті. Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі, та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особливості здійснення закупівель, визначені цим пунктом, застосовуються до встановлених Законом товарів. Крім того, у разі здійснення замовником закупівлі робіт чи послуг, якщо виконання таких робіт чи надання послуг передбачає набуття замовником у власність товарів, визначених цим пунктом, процедури закупівлі таких робіт чи послуг здійснюються з урахуванням особливостей, встановлених цим пунктом. Тобто мають застосовуватись вимоги щодо локалізації.

Водночас норми Закону не мають предметом регулювання склад суб’єктів, які можуть брати участь у тендері, а лише вказують на необхідність придбання предмета закупівлі у певних обумовлених випадках виключно зі встановленим ступенем локалізації.

Таким чином, постачальником товару може бути як безпосередньо виробник, так і будь-який інший суб’єкт (дилер, дистриб’ютор, ритейлер тощо). Тому підрядник, який має намір взяти участь у такому тендері на закупівлю робіт, повинен мати можливості здійснення постачання замовникові локалізованого в Україні товару в складі таких робіт.

Водночас постановою КМУ від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва» визначено, що учасник, з яким укладено договір про закупівлю предмета закупівлі, внесеного до переліку, одночасно з передачею товару надає замовнику підготовлену виробником товару фактичну калькуляцію собівартості такого товару, що оприлюднюється замовником в електронній системі закупівель разом зі звітом про виконання договору про закупівлю.

З огляду на викладене, якщо в складі робіт постачались локалізовані товари однієї торгової марки, під якою працює декілька виробництв, товари яких постачались учасником під час виконання зобов’язань за договором про закупівлю, замовник разом зі звітом про виконання договору про закупівлю оприлюднює надані таким підрядником, з яким укладено договір про закупівлю робіт, підготовлені виробниками товару фактичні калькуляції на локалізований товар цієї торгової марки.

Отже, можливість постачання товарів однієї торгової марки з ідентичними характеристиками та якістю, на які замовник набуває право власності в складі закупівлі робіт та які могли бути вироблені на різних потужностях виробників, що відповідають вимогам ступеня локалізації, має бути передбачена у договорі про закупівлю, що виключатиме необхідність укладання додаткових умов з огляду на те, що зміна таких умов не передбачена Особливостями й Законом.

Нагадуємо, що на порталі Радник є окремий розділ, де розміщені усі необхідні документи для проведення процедури з урахуванням вимог щодо локалізації — «Локалізація виробництва». Читайте також: