- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Закупівля товару разом із супутньою послугою: чи можна в ЕСЗ вибрати тип «послуги»?

Нерідко буває, що в замовника є потреба в закупівлі товару разом із певною послугою, наприклад з послугою транспортування чи установки / монтажу, або технічного обслуговування тощо. Змоделюємо більш конкретну ситуацію: необхідно укласти договір про закупівлю технічного обслуговування та ремонту автомобілів. У кошторисі видатків закладено окремо запчастини (що становить 70 % очікуваної вартості) та технічне обслуговування (послуги, що становлять 30 % очікуваної вартості). Як же провести таку процедуру замовнику? Нумо розбиратися.

Що ж у нас зазначено в Законі України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон)? Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 1 Закону предмет закупівлі — товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Водночас згідно з пунктом 34 частини 1 Закону товари — це продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів. Порядок визначення предмета закупівлі затверджено наказом Мінекономіки № 708 від 15.08.2020.

У разі необхідності закупівлі товару разом із супутньою послугою предметом закупівлі в розумінні Закону буде саме товар, але лише за умови, що вартість такої послуги (послуг) не перевищує вартості самого товару. Тобто у наведеному  випадку, коли у кошторисі видатків закладено окремо запчастини (що становить 70 % очікуваної вартості) та технічне обслуговування (послуги, що становлять 30 % очікуваної вартості), вартість послуги не перевищує вартості товару, отже предметом закупівлі буде саме товар.

Або інший приклад: замовник закуповує техніку або обладнання, яке слід не лише придбати, а й здійснити запуск (пусконалагодження), то такі послуги можуть бути надані тим самим постачальником у межах одного договору про закупівлю, укладеного одночасно на придбання товару та супутніх послуг до нього.

Натомість, якщо вартість послуг перевищує вартість товару, такі предмети закупівель вважатимуть окремими, і процедури закупівлі слід здійснювати окремо на придбання товару та послуги. Наприклад, ремонт обладнання, припустімо, вузлів на кораблі. У такому випадку послуги з ремонту будуть дорожчими, ніж запчастини та вузли, які треба придбати для заміни. У такому разі замовник закуповує запчастини та вузли окремо як товар, а ремонт — окремо як послугу, оскільки не у всіх випадках постачальник товару може здійснити і встановлення та ремонтування, і за своїм змістом такі види господарської підприємницької діяльності є зовсім різними.

А якщо ви здійснюєте закупівлі за Постановою № 169 та будете звітувати за укладеними договорами після воєнного стану, то щоб не заплутатися у різних договорах по єдиному коду ДК та не помилитися у загальній вартості договорів, рекомендуємо вести реєстри таких договорів, наприклад у форматі exel. Використовуйте варіант простого реєстру за посиланням. Також у разі потреби завантажуйте протокол про затвердження звіту про договір, укладений керуючись Постановою 169.

Якщо ж є бажання трішки відпочити, але з користю, зробіть це разом з тестами на порталі Радника! Група компаній «Радник» розробила цікаві тести, зокрема й щодо закупівель у період воєнного стану, які будуть корисні як учасникам, так і замовникам сфери закупівель. Дізнайтеся більше та переконайтеся у своїх знаннях із закупівель!

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».