У цій статті ви дізнаєтеся відповіді на такі запитання:
- чи можна вносити зміни в договір, що укладений за Постановою № 169, у зв’язку зі зміною ставки податків і зборів постачальника?
- чому замовники в електронній системі для палива проставляють 7 % ПДВ?
- чи є відповідальність за порушення термінів сплати податків і зборів / подання відповідної звітності або реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних?
Також залишимо посилання на сімдесят три питання-відповіді від пресслужби Державної податкової служби України (далі — ДПС) щодо особливостей переходу платників на спрощену систему оподаткування.
Питання 1: чи можна вносити зміни в договір, що укладений за Постановою № 169, у зв’язку зі зміною ставки податків і зборів постачальника?
Пунктом 6 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадку зміни ціни в договорі про закупівлю у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів та / або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування — пропорційно до зміни таких ставок та / або пільг з оподаткування. Але!
Договір, укладений відповідно до постанови Кабміну від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» [1] (далі — Постанова № 169), не є договором про закупівлю в розумінні Закону. Тому пункт 6 частини 5 статті 41 Закону в даному випадку враховувати недоцільно. Зміни до договору, укладеного згідно з Постановою № 169, вносимо, керуючись Цивільним та Господарським кодексами України, виходячи з положень укладеного договору (див. орієнтовний приклад).
Приклад додаткової угоди
до Договору № ______________від ____________ 20__ року
м. ________________ «_____» _____________ 20___ року
______________________________________(далі — Покупець / Замовник), в особі (посада, прізвище, ім’я, по батькові) ______________________________, що діє на підставі ______________, з однієї сторони, і _____________________________ (далі — Постачальник), в особі (посада, прізвище, ім’я, по батькові)________________________________, що діє на підставі ________________, з іншої сторони, разом — Сторони (далі — Сторони), у зв’язку із ______________ (наприклад, у зв’язку із зміною ставок податків і зборів Постачальника), керуючись пунктом __ Договору №________ від ___ 20__ року, частиною 1 статті 188 Господарського кодексу України, частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України, уклали дану Додаткову угоду про таке:
1. Сторони домовились внести зміни до Договору від _________ 20_____ року № _____ і викласти в такій редакції:
«пункт ___________________________________________________».
2. Усі інші умови Договору від _________ 20_____ року № _____ залишаються незмінними.
3. Додаткова угода складена у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу та є невід’ємною частиною Договору від ____________ 20____ року № ____.
4. Дана Додаткова угода набирає чинності з дня її підписання.
5. Місцезнаходження та банківські реквізити Сторін:
Постачальник: Покупець / Замовник:
_________________________ ___________________________
Юр.адреса____________________ Юр.адреса________________________________
Поштова адреса:_____________ Поштова адреса:________________________
__________________________________ _________________________________________
_________________________________ _________________________________________
_________________________________ __________________________________________
Телефон: _______________________ Телефон: _________________________
Е-mail: __________________________ Е-mail: ___________________________
________________________ __________________
________________________ _________________
м.п. м.п.
Більше про внесення змін до укладених договорів за Постановою № 169 — на порталі RADNUK.COM.UA. 19.04.2022 буде опубліковано ексклюзивну статтю з цієї теми. Слідкуйте за оновленнями порталу!
Питання 2: чому замовники в електронній системі для палива проставляють 7 % ПДВ?
Річ у тім, що підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі — ПКУ) доповнено пунктом 82 згідно з Законом № 2120-IX від 15.03.2022 [2] (із змінами, внесеними Законом № 2142-IX від 24.03.2022 [3]) такого змісту:
«Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 [4] пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 [5] підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД [6] 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків.
Не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від’ємного значення, визначеного за відповідний звітний (податковий) період згідно з пунктом 200.1 [7] статті 200 цього Кодексу, до розрахунку якої включено суми податкового зобов’язання за операціями, що оподатковуються за ставкою, встановленою в абзаці першому цього пункту. Суми такого від’ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податковий) періоду.»
Тобто на період дії воєнного [8] / надзвичайного стану за ставкою ПДВ у розмірі 7 % оподатковуються операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України (у т. ч. вироблених на митній території України) таких товарів:
Товар | УКТ ЗЕД |
бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу | 2710 12 41 11 2710 12 41 14 2710 20 90 00 2710 19 31 01 2711 12 11 00 2901 10 00 10 |
нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів) | 2709 00 10 00 2709 00 90 00 |
Формування податкового кредиту за операціями з придбання товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, для їх використання в операціях, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 %, здійснюється у загальному порядку (виходячи з суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) при придбанні / ввезенні таких товарів / послуг). Також податковий кредит, сформований у попередніх податкових періодах при придбанні товарів та послуг, а також при ввезенні товарів на митну територію України, що починають використовуватись в операціях, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7 %, не підлягає коригуванню у зв’язку із застосуванням цієї ставки ПДВ.
Водночас, якщо у платника податку, який протягом звітного періоду здійснював операції з постачання пального та нафтопродуктів, визначених пунктом 82 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, за результатами такого звітного періоду сума податку, визначена у податковій декларації з ПДВ відповідно до пункту 200.1 статті 200 ПКУ, має від’ємне значення, то така сума податку не може бути задекларована (ні в поточному звітному періоді, ні в наступних звітних періодах) до бюджетного відшкодування, у тому числі в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ чи іншого податку (не може бути задекларована у податковій декларації з ПДВ у рядках 20.1, 20.2, 20.2.1 та 20.2.2), а підлягає виключно зарахуванню до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (відображається виключно у рядку 20.3 податкової декларації з ПДВ).
Питання 3: чи є відповідальність за порушення термінів сплати податків і зборів / подання відповідної звітності або реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних?
За офіційною інформацією [9] ДПС, у зв’язку з прийняттям Закону України від 03.03.2022 № 2118 – ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» [10] (далі — Закон № 2118) на період до припинення або скасування воєнного стану на території України платників податків звільнено від передбаченої відповідальності за дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності (передбаченої пунктом 46.2 статті 46 ПКУ), реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо) з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (пункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).
Також пунктом 69.2. Закону № 2118 встановлено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.
Враховуючи те, що на сьогодні в умовах дії воєнного стану електронні сервіси ДПС працюють з певними обмеженнями та платники податку на додану вартість не мають можливості реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) податкові накладні та розрахунки коригування до них, у податковій звітності з податку на додану вартість вони формуються на підставі наявних у платника первинних документів бухгалтерського обліку, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (по операціях, не підтверджених зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними та розрахунками коригування до них).
Наостанок повідомляємо, що в період воєнного стану працюють «гарячі лінії» органів Державної податкової служби для консультацій [11] з питань, що стосуються оподаткування ПДВ, адміністрування податків та зборів, погашення податкового боргу, перевірок, застосування валютного законодавства, щодо плати за землю, податку на нерухоме майно тощо.
Інші питання-відповіді, що стосуються особливостей переходу платників на спрощену систему оподаткування / заповнення звітності з ПДВ в період дії воєнного стану та інших супутніх питань, читайте на порталі RADNUK.COM.UA [12] в розділі «Листи: інші [13]» — «ДПС щодо особливостей переходу платників на спрощену систему оподаткування [14]».