- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Нова процедура закупівлі, що була реалізована в системі Прозорро (донорські закупівлі)

Із серпня 2023 року в електронній системі закупівель Prozorro реалізована нова процедура закупівлі, яка дозволяє проводити закупівлі за правилами Світового банку. Цим функціоналом тепер можуть скористатись як замовники, що отримують донорське фінансування, так і самі донори або проєкти міжнародної технічної допомоги. Що слугувало причиною впровадження такої процедури в системі?

Світовий банк є однією з найбільших у світі кредитно-фінансових установ, що надає і, сподіваюсь, буде продовжувати надавати донорську фінансову допомогу Україні. Ці кошти надаються як у вигляді макрофінансової допомоги на підтримку бюджету, так і у вигляді грантів на реалізацію конкретних проєктів на рахунки замовників. Така допомога надається й іншими міжнародними партнерами.

Ураховуючи обставини, Україна дуже зацікавлена в зовнішній фінансовій допомозі, зокрема на відбудову інфраструктури та територій, що постраждали від наслідків воєнних дій. Зі свого боку міжнародні партнери зацікавлені в тому, щоб кошти, які вони надають, використовувались ефективно.

Наразі закупівлі за кошти донорських організацій здебільшого відбуваються в паперовому вигляді, оскільки згідно зі статтею 6 Закону України «Про публічні закупівлі» вони здійснюються згідно з правилами і процедурами, встановленими цими організаціями, що не вимагає обов’язковості їх проведення в електронній системі закупівель.

Однак здійснення паперових закупівель не дає можливості якісно аналізувати та моніторити такі закупівлі. Це також дещо обмежує український бізнес щодо участі в таких закупівлях, оскільки інформація про них розміщується на різних ресурсах і її буває важко знайти.

Тому між Україною та Міжнародним валютним фондом укладено Меморандум про економічну та фінансову політику, у рамках якого, згідно з листом про наміри Уряду України та Національного банку України від 24.03.2023, Україна взяла на себе зобов’язання з метою подальшого підвищення ефективності та прозорості післявоєнних державних інвестицій та уникнення формування кількох закупівельних майданчиків здійснити адаптацію національної системи електронних закупівель відповідно до міжнародних стандартів проведення конкурентних тендерів, які використовуються багатосторонніми банками розвитку, один із яких входить до Світового банку.

Українська стратегія післявоєнної відбудови має відповідати найвищим стандартам прозорості та підзвітності, оскільки від цього буде залежати довіра до нашої країни, а відповідно, і обсяги міжнародної допомоги, що ми зможемо отримати.

Водночас сильне українське громадянське суспільство також прагне мати інформацію про те, на що витрачаються кошти донорів. Система Prozorro дозволяє легко це робити, оскільки містить велику кількість інформації про закупівлі. Проведення донорських закупівель у системі Prozorro дозволить міжнародним партнерам якісніше здійснювати аудити використання коштів на відбудову та аудити ефективності певних відібраних окремих проєктів тощо.

Наразі система Prozorro для Світового банку — своєрідний знак якості, довіра до нашої системи достатньо велика. Тому Світовий банк уже декілька років розглядав можливість використовувати нашу систему для проведення власних закупівель.

За результатами першої оцінки, яка була проведена у 2017 році, він рекомендував замовникам використовувати допорогові закупівлі в Prozorro для невеликих за сумами закупівель за кошти Світового банку. Наприклад, такі закупівлі у 2018-2019 рр. проводило Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, яке отримувало гранти від Світового банку.

У липні 2022 року Світовий банк провів другу оцінку нашої системи і надав нові рекомендації, виконання яких дозволило б використовувати систему Prozorro для всіх без виключення закупівель за правилами банку. Зокрема, рекомендації містили такі пункти:

Оскільки правила закупівель Світового банку та багатосторонніх банків розвитку, а також інших донорських організацій дуже схожі між собою, впровадження рекомендацій Світового банку надало можливість їх уніфікувати для подальшої технічної реалізації.

ДП «Прозорро» здійснило доопрацювання системи, за результатами яких замовники або безпосередньо донорські організації можуть оголошувати і проводити закупівлі в системі Prozorro, дотримуючись при цьому не українського законодавства, а правил, встановлених такими організаціями.

Донорська процедура реалізована на базі спрощених закупівель і дозволяє гнучко налаштовувати процедуру під правила того чи іншого донора. Наразі така процедура доступна для користувачів на більшості майданчиків, що є частиною системи Prozorro.

Тобто щоб провести спрощену закупівлю за кошти донорів, необхідно вибрати вид закупівлі «Спрощена закупівля» та за потреби відкоригувати конфігурації:

Наразі проєкт TAPAS USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» уже оголосив перші закупівлі в системі. Впевнена, що таке використання нашої системи дозволить збільшити участь українського бізнесу в донорських закупівлях, посилить громадський контроль за ними та підвищить рівень довіри міжнародних партнерів до витрачання Україною коштів, що надаються ними на відбудову інфраструктури та територій, які постраждали від воєнних дій.

Успіхів у здійсненні закупівель та за потреби завантажуйте шпаргалку уповноваженої особи щодо вартісних меж. Читайте більше корисної інформації в таких статтях: