- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінцифри про використання КЕП та Постанову № 1298

Пропонуємо ознайомитися з роз’ясненням Мінцифри про використання КЕП та Постанову № 1298 від 12.12.2023, яка набула чинності 31.12.2023 і якою унормовано технічні вимоги до створення та перевірки вдосконалених електронних підписів чи печаток.

Постанова КМУ № 1298

Уряд постановою № 1298 від 12.12.2023 «Про затвердження вимог до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг, та вимог до створення та перевірки удосконалених електронних підписів та печаток, що базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» затвердив вимоги до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 01.12.2022 № 2801-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації», тобто з 31.12.2023.

Міністерство цифрової трансформації України повідомляло, що постанова унормовує технічні вимоги до створення та перевірки вдосконалених електронних підписів чи печаток. Це дозволить використовувати такі підписи для отримання електронних послуг на постійній основі. Використання кваліфікованого е-підпису більше не вимагатиметься. 

Детальніше — у матеріалі «Вимоги до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг затверджені Урядом 12.12.2023».

Кваліфікований електронний підпис — це…

Кваліфікований електронний підпис — це удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Під час перевірки електронного підпису відображається «тип підпису: кваліфікований» і «тип носія особистого ключа: захищений» (пункт 23 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги»).

При цьому удосконалений електронний підпис — це електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов’язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис. Під час перевірки електронного підпису відображається «тип носія особистого ключа: незахищений» і «тип підпису: удосконалений» (пункт 44 частини 1 статті 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги»).

Мінцифри про використання КЕП та Постанову № 1298

У зв’язку з наведеними змінами у наших користувачів виникали запитання, а саме, чи мають право замовники торгів (державні установи, підприємства, організації) після 31.12.2023 продовжувати користуватись кваліфікованими електронними підписами на захищеному носії (токені), чи вони повинні їх замінити після 31.12.2023? Чи мають право учасники торгів (юридичні особи приватної/державної форми власності, фізичні особи — підприємці) після 31.12.2023 продовжувати користуватись кваліфікованими електронними підписами на захищеному носії (токені), чи вони повинні їх замінити після 31.12.2023? Що саме змінюється 31.12.2023 під час перевірки/розшифровки електронного підпису?

Зважаючи, що згідно з абзацом другим пункту 1 Положення про Міністерство цифрової трансформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 856, Мінцифри є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема у сферах електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації, група компаній «Радник» звернулася із зазначеними вище питаннями до Мінцифри та отримала офіційне роз’яснення у листі № 1/06-11-984 від 22.01.2024, у якому, зокрема, зазначено:

«…Використання кваліфікованих електронних підписів та печаток забезпечує високий рівень довіри до засобів електронної ідентифікації, з використанням яких створюються такі електронні підписи та печатки, а також до схем електронної ідентифікації, в рамках яких видаються відповідні засоби електронної ідентифікації.

Використання удосконалених електронних підписів та печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів, забезпечує середній рівень довіри до засобів електронної ідентифікації, з використанням яких створюються такі електронні підписи та печатки, а також до схем електронної ідентифікації, в рамках яких видаються відповідні засоби електронної ідентифікації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2023 р. № 1298 „Про затвердження вимог до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг, та вимог до створення та перевірки удосконалених електронних підписів та печаток, що базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів“ спрощено отримання та використання удосконалених електронних підписів. Замість кваліфікованого електронного підпису можна використовувати удосконалений підпис, якщо законом не вимагається інше.

Враховуючи зазначене, замовники торгів (державні установи, підприємства, організації), а також учасники торгів (юридичні особи приватної/державної власності, фізичні особи — підприємці) можуть продовжувати й надалі використовувати кваліфіковані електронні підписи після 31.12.2023».

Висновок: використання кваліфікованих електронних підписів та печаток забезпечує високий рівень довіри до засобів електронної ідентифікації, при цьому використання удосконалених електронних підписів та печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів, забезпечує середній рівень довіри до засобів електронної ідентифікації. У зв’язку з набуттям чинності Постановою № 1298 з 31.12.2023 замість кваліфікованого електронного підпису можна використовувати удосконалений підпис, якщо законом не вимагається інше. Водночас замовники та учасники торгів можуть після 31.12.2023 продовжувати й надалі використовувати кваліфіковані електронні підписи.

За нагоди скористайтеся прикладом Тендерної документації (за Особливостями).

Пропонуємо скористатися онлайн-сервісом перевірки кваліфікованого електронного підпису чи печатки для електронних документів, що доступний на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Інструменти» — «Електронні підписи».