- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінекономіки про документальне підтвердження застосування виключення, коли замовник перебуває на території ведення бойових дій

На сайті Мінекономіки оприлюднено цікавий запит такого змісту: «На сайті Міністерства економіки України у розділі консультації з питань публічних закупівель розміщена відповідь на запит 1265/2022 стосовно застосування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 (далі – Перелік) при здійсненні закупівель з застосуванням замовником підпункту 2 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України „Про публічні закупівлі“, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі – Особливості).

Так, відповідно до статті 1 Закону України Про оборону України район воєнних (бойових) дій – визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією” (далі – Постанова № 1364) визначено механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Відповідно до додатку до постанови № 1364 території, що зазначаються у Переліку, поділяються на території, які окуповані Російською Федерацією, і території, на яких ведуться (велися) бойові дії. У свою чергу, території, на яких ведуться (велися) бойові дії, поділено на території можливих бойових дій і території активних бойових дій.

Міністерство економіки України у відповідь на запит 1265/2022 вказує, що замовник може підтверджувати застосування підстави згідно з підпунктом 2 пункту 13 Особливостей, за наявності якої замовник укладає договір про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару, зокрема у разі якщо замовник перебуває у Переліку 2. Території активних бойових дій Розділу I. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії та бойові дії на даній території не завершені на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.

Просимо надати роз’яснення, на підставі якого нормативно-правового акта Міністерство економіки України вважає, що застосування підстави згідно з підпунктом 2 пункту 13 Особливостей не відноситься до територій, на яких можуть вестися воєнні (бойові) дії, що також входять до району воєнних (бойових) дій відповідно до визначення Закону України Про оборону України».

Відповідь Уповноваженого органу на запит № 90/2023:

Шановний користувачу, повідомляємо, що відносини у сфері публічних закупівель регулюються Законом України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – постанова № 1178, Особливості).

До Міністерства економіки України надходили звернення суб’єктів сфери публічних закупівель щодо можливості підтвердження наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі — Мінреінтеграції) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 № 309 (далі – наказ № 309, Перелік) застосування підстави згідно з підпунктом 2 пункту 13 Особливостей, за наявності якої замовник укладає договір про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару.

Перелік затверджено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі — постанова № 1364), якою визначено механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Виходячи з норм постанови № 1364, Перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій та оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.

Разом з тим Мінреінтеграції на вебсайті за посиланням: https://minre.gov.ua/news/novyy-perelik-terytoriy-na-yakyh-vedutsya-velysya-boyovi-diyi-abo-tot-rozyasnennya-shchodo надало роз’яснення, щодо критеріїв, за якими території відносяться до територій можливих та активних бойових дій.

З огляду на зазначене, у співпраці з Мінреінтеграції та на підставі положень постанови № 1364, наказу № 309 зазначено, що замовник може підтверджувати застосування підстави згідно з підпунктом 2 пункту 13 Особливостей, за наявності якої замовник укладає договір про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару, зокрема у разі якщо замовник перебуває у Переліку «2. Території активних бойових дій» Розділу I. «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» та бойові дії на даній території не завершені на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.

Також Мінекономіки розроблено проєкт постанови «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178», який наразі знаходиться на погодженні із заінтересованими органами. Проектом передбачено пункт 13 підпункт 2 викласти в такій редакції: «2) замовник або його відокремлений підрозділ, що здійснює закупівлю згідно з абзацом другим пункту 15 цих особливостей, перебуває на території активних бойових дій, які не були завершені на дату укладення договору про закупівлю;».

Крім цього, слід зазначити, що використання виключення пункту 13 Особливостей є правом замовника, а не його обов’язком. Потреби та підстави застосування для укладення прямих договорів, які визначені пунктом 13 Особливостей, у тому числі щодо підпункту 2 пункту 13 Особливостей, можуть бути підтверджені як внутрішніми документами, так і зовнішніми документами. Перелік таких документів не є виключним.

При цьому рішення щодо придбання товарів, робіт та послуг згідно з підпунктом 2 пунктом 13 Особливостей та документальне підтвердження підстави застосування приймається замовником самостійно.

Підсумки

  1. Виходячи з норм постанови № 1364, Перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій та оновлюється у разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць.
  2. Замовник може підтверджувати застосування підстави згідно з підпунктом 2 пункту 13 Особливостей, зокрема у разі, якщо замовник перебуває у Переліку «2. Території активних бойових дій» розділу I «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» та бойові дії на даній території не завершені на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.
  3. Використання виключення за пунктом 13 Особливостей є правом замовника, а не його обов’язком.
  4. Потреби та підстави застосування виключень для укладення прямих договорів, які визначені пунктом 13 Особливостей, у тому числі щодо підпункту 2 пункту 13 Особливостей, можуть бути підтверджені як внутрішніми документами, так і зовнішніми документами. Перелік таких документів не є виключним.

Якщо у вас досі є питання щодо тимчасово окупованих територій, читайте статтю «Тимчасово окуповані території: що змінилося з 03.12.2022?».

А також завантажте «Протокол щодо закупівлі за виключенням за пп. 2 п. 13 Особливостей».

Запрошуємо до перегляду корисного відео «Секрети закупівель у Прозорро Маркет та амбіційні плани на майбутнє»: