- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Мінекономіки про договори щодо постачання товарів виробництва РФ + приклад додаткової угоди на розірвання договору

Чимало замовників з початку 2022 року за результатами проведення процедур закупівель чи спрощених закупівель уклали договори про закупівлю товарів. Не новина. Але… 11.04.2022 набула чинності постанова «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» від 09.04.2022 № 426. Чому це важливо та що з даного приводу може сказати Мінекономіки, розглянемо далі.

Зміст запиту № 325/2022: Добрий день! На початку року в системі Прозорро проведені тендери щодо закупівлі товарів на поточний рік, деякі переможці торгів мають зобов’язання за укладеними договорами щодо постачання товарів виробництва Російської Федерації. У зв’язку з набранням чинності постановою КМУ № 426 від 09.04.2022 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» просимо дати роз’яснення щодо цього питання та подальших дій постачальників. Дякуємо за відповідь.

Відповідь представника Мінекономіки: шановний користувачу, повідомляємо, що відповідь на питання міститься в листі від 24.11.2020 № 3304-04/69987-06 «Щодо укладення, виконання, зміни та розірвання договору про закупівлю». Крім цього, згідно зі статтею 607 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється неможливістю його виконання у зв’язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає.

Коментар. Зобов’язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, встановлених договором / договором про закупівлю або законом. Припинення зобов’язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором / договором про закупівлю або законом.

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. У більшості випадків шляхом укладення додаткової угоди щодо розірвання договору про закупівлю. Приклад ми вже додали на портал RADNUK.COM.UA у розділ «Воєнний стан» — «Додаткові угоди». Або тисність на посилання.

Статтею 607 ЦКУ встановлено, що зобов’язання припиняється неможливістю його виконання у зв’язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає. Що це за обставини? Перш за все це обставини, за які жодна зі сторін відповідальності не несе, зокрема обставини непереборної сили.

Крім цього, під час дії воєнного стану Кабінетом Міністрів України винесено не тільки постанову «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» від 09.04.2022 № 426, але й постанову «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації» від 03.03.2022 № 187, якою, зокрема, установлено до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, мораторій (заборону) на виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов’язань, кредиторами (стягувачами) за якими є Російська Федерація або такі особи (далі — особи, пов’язані з державою-агресором):

Зазначене обмеження не застосовується до громадян Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах, та юридичних осіб, створених та зареєстрованих відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) яких є виключно громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах, або виключно громадяни України та громадяни Російської Федерації, які проживають на території України на законних підставах.

Тому в разі потреби користуйтеся прикладом додаткової угоди на розірвання договору (обставини, за які жодна із сторін не відповідає) або іншим прикладом додаткової угоди на розірвання договору про закупівлю. Також до вашої уваги: