- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Купуємо програмне забезпечення: як правильно вибрати код закупівлі?

Ми живемо в епоху інформаційних технологій, а тому задача закупівлі програмного забезпечення виникає у замовників досить часто. Як же правильно вибрати код предмета закупівлі за закупівельним класифікатором ДК 012:2015 (далі — класифікатор) і не помилитись? Адже класифікатор пропонує замовнику ціле розмаїття кодів, так чи інакше пов’язаних із програмним забезпеченням, і в багатьох випадках для одного й того ж програмного забезпечення на перший погляд можуть підійти одразу декілька кодів. Отже, розбираємо питання правильного вибору коду під час закупівлі програмного забезпечення.

Серійне програмне забезпечення чи таке, що потребує адаптації

Перш за все замовнику потрібно визначити, що саме він планує закуповувати: серійне (умовно кажучи, стандартне) готове до використання програмне забезпечення або програмне забезпечення, яке потребує адаптації та / або впровадження конкретно під особливості замовника, або програмне забезпечення, яке необхідно розробити спеціально для замовника, тобто якого ще не існує і яке тільки буде розроблятись.

Другим головним критерієм для вибору коду закупівлі буде спеціалізація програмного забезпечення, тобто його галузь застосування та набір функцій, які воно буде виконувати (функціональне призначення програмного забезпечення). Саме від відповідей на ці два запитання й буде залежати вибір того чи іншого коду класифікатора.

Розглянемо викладене на конкретних прикладах.

Закупівля програмного забезпечення в комплекті з компютерною технікою

Замовнику потрібно закупити офісні комп’ютери для своїх співробітників, на яких повинна бути встановлена ліцензійна операційна система. У такому випадку замовник разом із комп’ютерами закуповує в комплекті серійне (стандартне) готове до використання програмне забезпечення, яке не потребує адаптації – попередньо встановлену операційну систему.

Виділяти окремий код для програмного забезпечення в цьому випадку не потрібно, адже воно може закуповуватися як супутня послуга в комплекті до апаратного забезпечення (комп’ютерного обладнання), яке закуповується як товар.

Тобто в такому випадку необхідно використати код, який, на думку замовника, найбільше підійде до закупівлі комп’ютерного обладнання — чотиризначний код (підрозділ) класифікатора 30210000-4 «Машини для обробки даних (апаратна частина)» — та конкретизувати його залежно від того, що конкретно закуповується: код 30213000-5 «Персональні комп’ютери» для стаціонарних комп’ютерів або код 30213100-6 «Портативні комп’ютери» для ноутбуків.

Приклад закупівлі комп’ютерів із супутнім програмним забезпеченням наведено за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-05-15-013526-a.

Такий спосіб визначення коду не слід застосовувати у випадках, якщо вартість програмного забезпечення буде перевищувати вартість обладнання, на якому воно буде встановлено, адже за такої умови існує ризик визнання контролюючими органами порушення (шпаргалка уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність).

У такому випадку (коли вартість програмного забезпечення перевищує вартість комп’ютерної техніки/обладнання) закупівлю слід розділити на окремі частини (комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення) та провести окремі закупівлі чи процедури (шпаргалка уповноваженої особи щодо вартісних меж).

Закупівля програмного забезпечення як окремого товару

Наприклад, замовник уже придбав для свого офісу комп’ютери зі встановленою ліцензійною операційною системою в комплекті, і тепер йому потрібно додатково закупити: для всіх співробітників офісний пакет та антивірусне програмне забезпечення, для частини співробітників — конструкторське програмне забезпечення, ще для частини співробітників — графічний редактор. Отже, підбираємо коди ДК.

Усе програмне забезпечення в цьому випадку є серійним (стандартним) і не потребує спеціальної адаптації та / або модифікації під замовника. У такому разі найбільш оптимальним є закупівля програмного забезпечення як пакетів, тобто програмне забезпечення закуповується як окремий товар.

Для цього в класифікаторі передбачено спеціальний розділ 48000000-8 «Пакети програмного забезпечення та інформаційні системи». До вказаного розділу входять різні за своїм функціональним призначенням види програмного забезпечення, з них ми і будемо вибирати код залежно від галузі застосування.

Для правильного вибору коду програмного забезпечення як товару з розділу 48000000-8 «Пакети програмного забезпечення та інформаційні системи» слід конкретно визначити функціонал, який буде виконувати програмне забезпечення, що закуповується, вибрати відповідний функціональний підрозділ (чотиризначний код), далі ретельно підійти до вибору вже конкретного коду, що буде найбільше підходити до цього функціоналу, за його описом у класифікаторі.

Отже, за описом програмного забезпечення в класифікаторі можемо розглянути та за відповідним рішенням уповноваженої особи вибирати, зокрема, такі коди ДК:

А якщо замовник, наприклад, вирішив закупити операційні системи, що були розглянуті вище, як окремий товар, тобто пакети програмного забезпечення без прив’язки до обладнання, то вибираємо код 48624000-8 «Пакети програмного забезпечення для операційних систем для персональних комп’ютерів» з підрозділу 48620000-0 «Операційні системи».

Приклади закупівлі пакетів програмного забезпечення як товару наведені за посиланнями:

До того ж передплату на портал «Радник у сфері публічних закупівель» також можна придбати як товар за допомогою Прозорро Маркет. Інструкція, як це зробити, — у статті «Закупівля доступу до інтернет-порталу „Радник у сфері публічних закупівель“ у воєнний період».

Закупівля послуг із впровадження програмного забезпечення

Наприклад, замовник після закупівлі комп’ютерного обладнання та необхідного користувачам стандартного програмного забезпечення вирішив впровадити у себе автоматизовану систему управління підприємством, сферою застосування якої є автоматизація бухгалтерського обліку та розрахунку заробітної плати. У таких випадках, як правило, недостатньо просто купити серійне (стандартне) програмне забезпечення та встановити його у себе. Подібне програмне забезпечення здебільшого потребує адаптації, тобто налаштування, модифікації під конкретного замовника.

Послуги з такої адаптації в багатьох випадках можуть перевищувати вартість пакета серійного програмного забезпечення, який після закупівлі будуть адаптувати та / або модифікувати під замовника.

Саме тому в подібних випадках доцільно закуповувати програмне забезпечення саме як послугу з впровадження програмного забезпечення «під ключ». Звичайно, законодавство не забороняє провести дві окремі закупівлі, наприклад серійного програмного забезпечення як товару (див. вище розділ «Закупівля програмного забезпечення як окремого товару») та послуг із його впровадження.

Порада. Якщо вартість послуг з адаптації програмного забезпечення перевищує вартість його серійної версії, то програмне забезпечення доцільно закуповувати саме як послугу з впровадження програмного забезпечення, до складу якої увійдуть постачання серійного програмного забезпечення та супутніх послуг з його впровадження у замовника (адаптації, модифікації, налаштування тощо).

Такі послуги містяться в розділі 72000000-5 «Послуги у сфері інформаційних технологій: консультування, розробка програмного забезпечення, послуги мережі Інтернет і послуги з підтримки».

Для послуг із впровадження програмного забезпечення будь-якого функціонального призначення у класифікаторі передбачений підрозділ 72260000-5 «Послуги, пов’язані з програмним забезпеченням», а у ньому можна вибрати конкретний код предмета закупівлі, наприклад 72263000-6 «Послуги зі впровадження програмного забезпечення».

З прикладом закупівлі послуг із впровадження програмного забезпечення можна ознайомитись за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-01-11-007132-a. Також наведемо інший приклад визначення предмета закупівлі послуг, що пов’язані з програмним забезпеченням.

Приклад 1

Доступ до порталу «Радник у сфері публічних закупівель», ДК 021:2015 – 72260000-5 – послуги, пов’язані з програмним забезпеченням.
 
Вид закупівлі: послуга.

Закупівля послуг із доступу до інформаційно-довідкової системи у сфері права

Наприклад, після закупівлі всього необхідного для роботи офісу, що ми розглянули вище, замовник вирішив також забезпечити своїх юристів доступом до інформаційно-довідкової системи у сфері права. Прямого опису таких послуг класифікатор не містить, отже підбираємо код, який підійде за описом змісту послуг найбільше.

Оскільки послуги, що закуповуються, пов’язані з мережею Інтернет, можна використати вже згаданий вище розділ 72000000-5 «Послуги у сфері інформаційних технологій: консультування, розробка програмного забезпечення, послуги мережі Інтернет і послуги з підтримки», у ньому вибираємо тризначний код (підрозділ) 72400000-4 «Інтернет-послуги», більш конкретизований чотиризначний код 72410000-7 «Послуги провайдерів», а за описом змісту послуг нам найбільше може підійти код 72416000-9 «Постачальники прикладних послуг». Таким чином, можна навести такий приклад:

Доступ до інформаційно-довідкової системи «Свобода», ДК 021:2015 – 72410000-7 «Послуги провайдерів» (72416000-9 «Постачальники прикладних послуг»).

Приклад такої закупівлі можна знайти за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-11-30-000703-a.

Закупівля послуг із розробки програмного забезпечення

Наостанок розглянемо випадки, коли замовнику необхідно розробити якесь унікальне, нестандартне програмне забезпечення спеціально для себе або розробити щось принципово нове, краще, ніж те, що є на ринку, тощо.

У такому разі задачу не вдасться вирішити ані закупівлею готового програмного забезпечення, ані його адаптацією під себе. Отже, доведеться розробляти нове програмне забезпечення, тобто закуповувати послуги з розробки програмного забезпечення.

Для таких випадків у розділі класифікатора 72000000-5 «Послуги у сфері інформаційних технологій: консультування, розробка програмного забезпечення, послуги мережі Інтернет і послуги з підтримки» є чотиризначний код (підрозділ) 72210000-0 «Послуги з розробки пакетів програмного забезпечення».

Цей код враховує майже всі можливі випадки закупівлі послуг із розробки програмного забезпечення на замовлення майже у всіх галузях з різним функціональним призначенням. Уважно читаємо опис функцій програмного забезпечення в класифікаторі і вибираємо код, який підходить найбільше.

Приклад 2

Якщо потрібно розробити для організації специфічну фінансово-аналітичну систему, замовнику може підійти код 72210000-0 «Послуги з розробки пакетів програмного забезпечення», а більш конкретизований код — 72212441-2 «Послуги з розробки програмного забезпечення для фінансового аналізу», а якщо спеціальне навчальне програмне забезпечення, то можна вибрати код 72212190-7 «Послуги з розробки освітнього програмного забезпечення».

Наведемо конкретний приклад закупівлі послуг з розробки специфічного технологічного програмного забезпечення: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2022-02-09-008156-b.

Окремо слід зауважити, що в деяких випадках замовнику доведеться вибирати код для послуг з розробки програмного забезпечення в іншому підрозділі класифікатора, ніж 72210000-0 «Послуги з розробки пакетів програмного забезпечення». Наприклад, якщо замовнику потрібно розробити для себе свій офіційний вебсайт, він може вибрати код 72410000-7 «Послуги провайдерів» та конкретизувати за кодом 72413000-8 «Послуги з розробки веб-сайтів».

Загальні рекомендації

За результатами розгляду наведених прикладів маємо такі рекомендації:

  1. Якщо програмне забезпечення є стандартним, таким як операційна система, не потребує адаптації та / або переробки під конкретного замовника і його планується використовувати лише з конкретним комп’ютером, а також його вартість не перевищує вартості самого комп’ютера, замовник може закупити таке програмне забезпечення як супутню послугу в комплекті з комп’ютерною технікою.
  2. Якщо програмне забезпечення є стандартним, не потребує адаптації та / або переробки під конкретного замовника, його недоцільно або неможливо «прив’язати» до конкретного комп’ютера, або його вартість перевищує вартість самого комп’ютера, то можна закупити програмне забезпечення як окремий товар (код предмета закупівлі вибираємо за функціональним описом програмного забезпечення, наприклад з розділу 48000000-8 «Пакети програмного забезпечення та інформаційні системи». Умовно під час закупівлі доступу до порталу «Радник» через Прозорро Маркет можна вибрати код 48480000-6 — Пакети програмного забезпечення для продажу та реалізації продукції і бізнес-аналітики).
  3. Для послуг із впровадження програмного забезпечення або інших послуг, що пов’язані з програмним забезпеченням будь-якого функціонального призначення, у класифікаторі передбачений код 72260000-5 «Послуги, пов’язані з програмним забезпеченням».
  4. Якщо замовнику потрібно закупити доступ до інформаційно-довідкової системи, то прямого опису таких послуг класифікатор не містить, отже підбираємо код, який підійде за описом змісту послуг найбільше. Наприклад, закупити як послугу за кодом 72410000-7 «Послуги провайдерів», оскільки «провайдер» — це не тільки «провайдери Інтернету», але й будь-яка інша організація, яка надає певні послуги за допомогою мережі Інтернет.
  5. Якщо ж замовнику потрібно розробити нове програмне забезпечення за своїм завданням, тобто йому не підходить жоден із розглянутих вище випадків, замовник може прийняти рішення закупити послуги з розробки програмного забезпечення на замовлення, наприклад за кодом 72210000-0 «Послуги з розробки пакетів програмного забезпечення».

Успіхів у здійсненні закупівель та читайте ще: