- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

А ти знаєш, як правильно звітувати в електронній системі з урахуванням змін від 10.09.2022? Досліджуємо різницю в таблиці

Станом на середину вересня 2022 року в постанову від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 169) уже внесено дев’ять змін, і на майбутнє планується, що Мінекономіки підготує нову постанову, у якій будуть визначені особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників. 

До речі, з проєктом такої постанови Мінекономіки пропонує ознайомитися усім охочим, тому надавайте свої пропозиції до проєкту. Як це зробити? Читайте в новині «Мінекономіки опублікувало проєкт постанови “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”».

У цій статті розберемо останні зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та сформуємо таблицю для звітування про закупівлі без використання електронної системи за Постановою № 169 до 10.09.2022 та після. Дізнаємось, як розміщувати звіт замовникам у сфері оборони; як розміщувати звіт тим,  хто працює за  Законом, та закріпимо прочитане у пораді щодо того, як найкраще можна звітувати замовникам з 10.09.2022.

Пунктом 38 розділу X Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні в разі здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору. Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження та / або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг), та / або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та / або постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг).

Зверніть увагу: змінами, внесеними Постановою № 723 від 24.06.2022 до Постанови № 169, які набрали чинності 29.06.2022, встановлено, що закупівлі, які здійснюються без використання електронної системи, не включаються до річного плану закупівель. За результатами їх здійснення в електронній системі закупівель, за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, замовник / державний замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

Неозброєним оком можна побачити колізію у строках для оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, якщо вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень.

Далі пригадаємо, які закупівлі за Постановою № 169 можна здійснювати без використання електронної системи.

Закупівлі за Постановою № 169 без використання електронної системи

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови № 169 без використання електронної системи закупівель здійснюють такі закупівлі і такі замовники:

Порівнюємо закупівлі без використання електронної системи за Постановою № 169 до 10.09.2022 та після

Закупівлі без використання ЕСЗ за Постановою № 169 до 10.09.2022 та після

Якщо договір укладений до 29.06.2022

Якщо договір був укладений з 29.06.2022 і до 10.09.2022

Якщо договір був укладений з 10.09.2022

В електронній системі закупівель оприлюднюємо:

  1. звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
  2. договір про закупівлю;
  3. всі додатки до договору

не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

В електронній системі закупівель оприлюднюємо:

  1. звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
  2. договір про закупівлю;
  3. всі додатки до договору;
  4. зміни до договору після його укладення

не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.

В електронній системі закупівель оприлюднюємо:

  1. звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору. Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження та / або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг), та / або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та / або постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг).
  2. договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, але не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом (дана вимога використовується до моменту набуття чинності «новою» постановою, яку готує Мінекономіки і яка регулюватиме особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом).

Рекомендуємо також ознайомитись із статтею «За яким нормативно-правовим актом працювати після внесення змін до Закону України „Про публічні закупівлі“ в частині повноважень КМУ?».

Як розміщувати звіт замовникам у сфері оборони

Що стосується державних замовників у сфері оборони, то ще у березні 2022 року, відповідно до звернення Міністерства оборони України до ДП «Прозорро», в електронній системі закупівель було приховано інформацію про державних замовників у сфері оборони.

Зокрема, було застосовано такі тимчасові зміни по оборонних закупівлях:

  1. Приховано всю інформацію про замовників оборонної сфери, їхні контактні дані, контактні дані уповноважених осіб, а також інформацію про всі закупівлі, що проводили такі замовники.
  2. У державних замовників сфери оборони відсутня можливість публікувати плани, будь-які закупівлі чи будь-яку іншу інформацію в системі через особистий кабінет на електронному майданчику.

Таким чином, у державних замовників у сфері оборони немає технічної можливості в разі здійснення ними закупівель без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, оприлюднити в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Тому можемо запропонувати поки продовжувати здійснювати закупівлі відповідно до Постанови № 169 і про всяк випадок підготувати протокол відповідальної чи уповноваженої особи про відсутність технічної можливості розміщення інформації відповідно до пункту 38  розділу X Прикінцевих та перехідних положень Закону про закупівлі.

З прикладом такого протоколу ознайомтесь на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Зразки документів» — «Зразки документів замовникам».  

Як розміщувати звіт тим, хто працює за Законом

Тим замовникам, які мають можливість і продовжують працювати за Законом, рекомендуємо нічого не змінювати і звернути увагу, що відповідно до частини 3 статті 3 Закону, а саме у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів.

У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель, відповідно до статті 10  Закону, звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, протягом 3 робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Пунктом 38розділу X Прикінцевих та перехідних положень Закону встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні в разі здійснення замовником закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень, замовник оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору. Замовники можуть не публікувати інформацію про своє місцезнаходження та / або місцезнаходження постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг), та / або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг, якщо поширення такої інформації несе ризики для безпеки замовника та / або постачальників (виконавців робіт та надавачів послуг). Цей функціонал щодо публікації обмежених даних з 15 вересня уже доступний на майданчику. Детально про це читайте у матеріалі «Тепер на Prozorro можна приховувати “чутливі” дані при звітуванні про закупівлі».

Порада: не плутайте строк за Законом для оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, вартістю до 50 тис. грн (пункт 13 частини 1 статті 10 Закону) зі строком для звітування про закупівлі вартістю понад 50 тис. грн (згідно з пунктом 38 Прикінцевих та перехідних положень Закону). Оскільки норма пункту 38 Прикінцевих та перехідних положень Закону на договори вартістю до 50 тис. грн не розповсюджується, звітувати за Законом за договором до 50 тис. грн потрібно протягом 3 робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Поради, як можна звітувати замовникам з 10.09.2022

Можемо порекомендувати замовникам, у яких є можливість, розміщувати звіт не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня укладення такого договору, одразу по можливості з таким звітом  розміщувати договір про закупівлю, а також всі додатки та зміни до нього після його укладення, звісно, якщо договори, які укладаються, не містять інформації з обмеженим доступом.

Замовникам, які будуть відкладати розміщення договорів про закупівлю, а також всіх додатків та змін до них після їх укладення,  і робитимуть це не пізніше ніж через 70 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, рекомендуємо вести реєстр таких договорів, щоб потім не пропустити строк їх розміщення. З прикладом реєстру ознайомтесь на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Зразки документів» — «Реєстр договорів по коду ДК (для закупівель під час воєнного стану)».

Ще більше корисної та практичної інформації читайте на порталі RADNUK.COM.UA, зокрема, у таких статтях: