- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Відхилення через накладення електронного підпису незахищеного типу. Правильно чи ні?

Як відомо, станом на червень учасники мають право використовувати удосконалений електронний підпис (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 № 193) до 31.12 2021 та кваліфікований електронний підпис (далі — КЕП). Більше інформації читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Навіщо електронний підпис учаснику закупівель?» та «Удосконалений чи кваліфікований електронний підпис: аналіз та рекомендації».

КЕП — це той самий удосконалений підпис, але він має відповідати значній кількості вимог до його захисту, а отже, має значно вищий рівень захисту використання. На виконання наказу Мінекономіки № 1082 від 11.06.2020 «Про затвердження Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі» з 12.04.2021 учасники обов’язково повинні накладати на тендерну пропозицію / пропозицію електронний підпис. Детальніше про це читайте у статті «Накладання УЕП / КЕП обов’язкове!».

Чи має право замовник відхилити учасника, якщо останній підписав документи у складі тендерної пропозиції / пропозиції електронним підписом з незахищеним типом носія?

Залежить виключно від умов тендерної документації. Якщо замовник прописав у тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що учасники повинні підписати документи тендерної пропозиції / пропозиції, накладаючи електронний підпис із захищеним типом носія, тобто КЕП, а учасник використав удосконалений електронний підпис (тип носія — незахищений), то, звісно, у замовника є підстава для відхилення. Якщо вимога щодо електронного підпису в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі чітко не встановлена, то у замовника відсутні підстави для відхилення такого учасника, посилаючись на тип носія електронного підпису.

Такої ж думки і Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія). До вашої уваги рішення Колегії № 10775-р/пк-пз від 17.05.2021, оголошення № UA-2021-03-26-013100-c.

Вимога тендерної документації

Відповідно до статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Позиція скаржника

Замовник відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Е», посилаючись на те, що під час перевірки файлу «Електронний підпис» на вебпорталі Центрального засвідчувального органу було встановлено тип носія особистого ключа «Незахищений». ТОВ «Е» не погодилося із таким рішенням замовника та звернулося до Колегії зі скаргою.

Позиція Колегії

Тендерна документація не містить окремих вимог щодо необхідності накладення на тендерну пропозицію учасника саме кваліфікованого електронного підпису на захищеному носії, тендерна пропозиція скаржника була неправомірно відхилена з наведеної вище підстави.

Отже, в такій ситуації учасник може оскаржувати таке неправомірне відхилення. Бажаємо вам чудового настрою, плідної роботи та, звичайно, перемог! Слідкуйте за оновленнями порталу RADNUK.COM.UA, у нас ще багато цікавого!

Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Оскарження відхилення за умови відміни тендеру. Правильно чи ні?


Корисне до матеріалу: Безкоштовний вебінар на тему: Електронний підпис у публічних закупівлях