- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Алгоритм розірвання договору про закупівлю в електронній системі

Останнім часом спостерігається суттєве зростання цін, і в деяких випадках постачальники більше не в змозі виконувати договори / договори про закупівлю на умовах, на яких вони були укладені. Тому замовники вимушені розривати договори / договори про закупівлю та проводити нові публічні закупівлі. Як відбувається процес розірвання на майданчику? Сьогодні ви все дізнаєтесь!

Як правило, розірвання договору / договору про закупівлю відбувається через укладання додаткової угоди (якщо інше не встановлено умовами такого договору). І в багатьох замовників виникає питання, чи потрібно цю додаткову угоду публікувати. Однак це залежить від того, яким чином подібна додаткова угода складена. Найчастіше зустрічаються два варіанти, які ми розглянемо нижче.

Додаткова угоду на розірвання договору про закупівлю містить дві підстави

Перший варіант: у  тексті додаткової угоди на розірвання прописано, умовно, два пункти. Одним пунктом сторони дійшли згоди зменшити обсяги закупівлі до фактично використаних, а другим — розірвати договір про закупівлю. Зменшення обсягів закупівлі — один із пунктів статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Отже, треба публікувати повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю. Тому спочатку на сторінці роботи з договором про закупівлю натискаєте «Додати зміни»:

Заповніть інформацію відповідно до додаткової угоди. Зверніть увагу! Закон зобов’язує замовника в разі внесення змін до договору про закупівлю протягом трьох робочих днів з дня внесення змін оприлюднити в електронній системі закупівель повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору про закупівлю (додаткові угоди) у форматі .PDF.

Чому саме у цьому форматі, ми писали в статті «Зміни до Порядку розміщення інформації про закупівлі: договір про закупівлю або зміни до нього завантажуємо тільки у форматі PDF».

Після внесення відповідної інформації натисніть «Внести зміни»:

Далі у вас відкриється сторінка, на якій можна редагувати інформацію про договір про закупівлю. Обов’язково вкажіть актуальну суму та обсяги. Якщо у вас змінилися інші параметри, відредагуйте їх також.

Далі збережіть внесену інформацію та застосуйте КЕП. Тепер можна переходити до розірвання договору про закупівлю. Для цього натисніть відповідну кнопку:

За допомогою кнопки «Прикріпити файл» ви можете завантажити вашу додаткову угоду на розірвання, проте робити це необов’язково. Суму ви змінювали на попередньому етапі, а отже вона вже відредагована. Вам потрібно (за потреби) відредагувати кінцеву дату дії договору про закупівлю і вказати причину розірвання:

Наостанок вкажіть країну походження (якщо предметом закупівлі був товар) і натисніть «Зберегти»:

Підтвердіть внесену інформацію кваліфікованим електронним підписом, і договір про закупівлю набуде статусу «Закритий»:

Протягом 30 хвилин в системі автоматично сформується звіт про виконання договору, у якому буде додатковий рядок з інформацією про розірвання.

Отже, коли додатковою угодою сторони спочатку зменшують обсяги закупівлі, а потім розривають договір про закупівлю, на майданчику потрібно зробити дві описані вище дії.

Додаткова угода на розірвання з однією підставою (без урахування частини 5 статті 41 Закону)

Буває так, що додаткова угода має тільки один пункт, коли сторони просто дійшли згоди розірвати договір про закупівлю. При цьому в ній не зазначається додаткова інформація стосовно зменшення обсягів чи інших істотних умов договору про закупівлю.

У такому разі ви можете одразу переходити до розірвання договору про закупівлю.

Тільки тепер на цій сторінці вам потрібно буде додатково вказати суму фактичної оплати на момент розірвання. Якщо оплати взагалі не було, ви зможете вказати нулі в графі із сумою та без ПДВ. 

Далі так само вказуєте країну походження (якщо предметом закупівлі був товар), зберігаєте і підписуєте кваліфікованим електронним підписом.

Окремо зауважимо, що на порталі RADNUK.COM.UA можна завантажити приклад додаткової угоди на розірвання договору про закупівлю та корисну шпаргалку щодо обов’язку оприлюднення внесених змін до договорів у закупівлях.

Крім того, ви маєте нагоду придбати надійного помічника у сфері договірної роботи — електронну книгу «Все, що потрібно знати про договори в публічних закупівлях»: