- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Відмінювання дієслів має значення. Практика АМКУ

За чинною редакцією Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), а саме згідно з пунктом 3 частини 2 статті 22 Закону, тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби: плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі).

Тобто в кожній із закупівель замовники встановлюють вимоги до предмета закупівлі.  Вимога щодо способу підтвердження відповідності учасника умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації деталізується замовниками по-різному, зокрема шляхом надання:

  1. документів за переліком, встановленим у технічній специфікації;
  2. заповненого додатка «Технічна специфікація» або інформаційної довідки, складеної у довільній формі, про документальне підтвердження відповідності вимогам тендерної документації.

З першим випадком усе просто. Вимога є — учасник повинен чітко надати документ, передбачений тендерною документацією. Коли замовником вимога прописана за іншим алгоритмом (пункт 2), радимо учасникам прискіпливо вивчати технічну специфікацію, оскільки в ній вимоги можуть зазначатися доволі двозначно. Наведемо реальні приклади.

Приклад 1

Рішення № 8302-р/пк-пз від 19.04.2021 в рамках скарги UA-2021-02-19-007147-b.c2.

Вимога замовника. Завантажити файли з інформацією про маркування або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам — згідно з Додатком 2 до тендерної документації. Додаток 2 тендерної документації містить технічні вимоги, зокрема: для підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі учасник у складі тендерної пропозиції повинен надати відповідну технічну специфікацію за формою.

Документи, які повинен надати учасник на виконання цієї вимоги:

Заповнений Додаток 2 («Технічна специфікація»), у якому учасник має саме підтвердити свою відповідність технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, а не скопіювати положення цього додатка.

Позиція скаржника. Згідно з Додатком 2 «Технічне завдання» до тендерної документації замовника для підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі учасник у складі пропозиції повинен надати відповідну технічну специфікацію за формою, у якій зазначити таку інформацію: Найменування товару, що пропонується; Кількість; Країна походження; Виробник товару та його адреса; ДСТУ, ТУ У або інший документ; Примітка*.

У складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «П» надано документ «технічна специфікація», у якому містяться слова: «повинна бути», «повинен», наприклад: «Температура у товщі замороженого продукту під час вивантажування з морозильних установок повинна бути не вища ніж мінус 180 С»; «Вміст токсичних елементів, гістаміну та N-нітрозамінів у рибі замороженій не повинен перевищувати допустимих рівнів, встановлених центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я України»; «Маса блока повинна бути не більше ніж 10 кг»; «Температура у товщі замороженого продукту під час вивантажування з морозильних установок повинна бути не вища ніж мінус 180 С».

Таким чином, учасник ТОВ «П» копіює вимоги замовника, але не підтверджує їх виконання, отже, не підтверджує відповідність тендерної пропозиції технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі.

Позиція Органу оскарження. У складі пропозиції переможця міститься: технічна специфікація від 03.03.2021, у якій зазначено: «Температура у товщі замороженого продукту під час вивантажування з морозильних установок повинна бути не вища ніж мінус 180С».

Разом з тим наведена вище технічна специфікація не підтверджує відповідність пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі. Враховуючи наведене, пропозиція переможця не відповідала умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації та у замовника наявні підстави для відхилення пропозиції переможця, визначені пунктом 2 частини 1 статті 31 Закону.

Ідентичні ситуації можна зустріти у рішенні від 22.07.2021  № 16823-р/пк-пз  за результатами розгляду скарги в оголошенні UA-2021-04-13-006162-b, від 06.09.2021 № 20249-р/пк-пз за результатами розгляду скарги в оголошенні UA-2021-06-24-007360-c.

Приклад 2

Альтернативна позиція Органу оскарження у рішенні № 21316-р/пк-пз від 07.09.2021 в рамках скарги UA-2021-05-25-012374-b.c6

Вимога замовника. Завантажити, зокрема, інформацію та документи, що підтверджують відповідність пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, викладеним в Додатку 3.

Відповідно до Додатка 3 тендерної документації передбачена така інформація, зокрема: «Вимоги до тари та упаковки — згідно з заводською упаковкою. Тара (упаковка) повинна забезпечувати повну цілісність Товару при транспортуванні усіма видами транспорту».

Документи, які повинен надати учасник на виконання цієї вимоги: заповнений Додаток 3 до тендерної документації з описом товару, що пропонується ним у рамках даної процедури закупівлі, разом з заповненим графіком поставки та документи згідно з Додатком 3.1.

Позиція скаржника. У складі тендерної пропозиції ТОВ «Т» надано заповнений Додаток 3 «Вимоги до тари та упаковки» — згідно з заводською упаковкою. Тара (упаковка) повинна забезпечувати повну цілісність товару при транспортуванні усіма видами транспорту…

Таким чином, ТОВ «Т», скопіювавши умови, просто вказало на положення / вимоги, які повинні / мають бути виконані, але не підтвердило та не гарантувало їх виконання, не засвідчило відповідність таким вимогам.

Позиція Органу оскарження. Враховуючи те, що ТОВ «Т» наданий гарантійний лист про відповідність технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі та основним умовам, відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Коментар. Якщо все ж таки помилка при заповненні технічної специфікації допущена, це не завжди поразка. Так, у рішенні № 21316-р/пк-пз від 20.09.2021 за результатами розгляду скарги UA-2021-05-25-012374-b.c6 Органом оскарження було взято до уваги пояснення замовника, що в складі тендерної пропозиції учасника, попри непідтвердження відповідності вимогам в технічній специфікації, містився інший документ — арантійний лист про відповідність технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі та основним умовам, які будуть включені до договору про закупівлю, а тому Органом оскарження встановлено факт, що учасником підтверджено відповідність технічним вимогам.

Висновок. Кожна ситуація індивідуальна, проте єдність підходів до розуміння вимог тендерних документацій замовників завжди допоможе знайти правильне рішення. Рекомендуємо вам бути пильними до вимог замовників і про всяк випадок надавати у своїх тендерних пропозиціях гарантійні листи про відповідність технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті: