Прив’язка замовника до одного виробника: правильно чи ні?

Катерина Плашенко
693
4 Квітня 2021
Прив’язка замовника до одного виробника: правильно чи ні?
693
4 Квітня 2021

Відповідно до частини 4 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент».

Отже, при вивченні умов тендерної документації учасник виявляє, що технічне завдання прописане під товар конкретного виробника. На перший погляд, замовник керується Законом, та у технічних вимогах не міститься посилання на конкретну марку / виробника / тощо, а назва товару, хоч і формально, але містить вираз «або еквівалент». Правильно так, чи ні?

При ретельному вивченні технічної специфікації бачимо, що замовник зазначив технічні та якісні характеристики товару так, що під межі показників проходить лише товар певного виробника. Надати еквівалент товару неможливо. Інші виробники виготовляють аналогічну продукцію, але по певних технічних показниках існує несуттєве відхилення. Така неточність не має впливу на рівень якості товару, але через невідповідність вимогам замовника є причиною для відхилення тендерної пропозиції.

Звичайно, так неправильно! Вимога щодо продукції одного виробника не сприяє добросовісній конкуренції серед учасників та ставить їх у...

Практика оскарження закупівель

Показові рішення органу оскарження та ексклюзивні коментарі голови АМКУ , що обов’язково стануть у нагоді кожному учаснику