- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Замовник ухиляється від укладення договору про закупівлю. Як діяти учаснику?

Питання читача

— Наше підприємство було визнано переможцем відкритих торгів. Документи переможця оприлюднили у визначений Законом та тендерною документацією строк, а договір про закупівлю підписати не виходить. Строк укладання спливає, а замовник не виходить на зв’язок. Замовник ігнорує електронні листи та телефонні дзвінки. Виникає враження, що замовник навмисно ухиляється від підписання договору про закупівлю, щоб відхилити нас та перейти до оцінки наступного учасника, з яким він уже має досвід співпраці. Як відстояти своє право на контракт?

Відповідь експерта

— Вітаю! Частиною 6 статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.

Закон не передбачає, що замовник може ухилятися від укладання договору про закупівлю. Проте статтею 18 Закону передбачений порядок оскарження процедур закупівлі, яким фізична особа або юридична особа може скористатися, якщо не погоджується з рішенням, діями чи бездіяльністю замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено його право чи законні інтереси.

Якщо замовник відхилить вашу тендерну пропозицію через те, що ви начебто відмовилися від підписання договору про закупівлю, ви зможете відстояти свою точку зору в Органі оскарження, якщо будете мати докази неправомірних дій замовника.

Радимо зберігати скріншоти електронних листів до замовника. Важливо, щоб на знімку екрана з листом була інформація про час та дату надсилання.

Окрім цього, два примірники підписаного договору про закупівлю необхідно надіслати на адресу замовника засобами АТ «Укрпошта» рекомендованим листом. Коли лист буде доставлений замовнику, можна буде зробити роздруківку з сайту АТ «Укрпошта», на якій буде інформація про час та дату отримання листа.

Маючи зазначені докази, ви зможете захистити свої інтереси в Органі оскарження. Для прикладу наведемо рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія) № 22806-р/пк-пз від 09.12.2020. У цій справі замовник не довів, що скаржник відмовився від підписання договору про закупівлю. Колегія вирішила зобов’язати замовника скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції скаржника. Замовником рішення Колегії виконано.

Читай більше цікавої інформації, в тому числі і по цій темі, у статті «Відхилення — не вирок!» на порталі RADNUK.COM.UA. Вона обов’язково стане у пригоді!