- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Дилема: чому вірити — інформації, що в оголошенні, чи тій, що в тендерній документації?

Непоодинокі випадки, коли учасник, який бажає взяти участь у закупівлі, не розуміє, якій інформації вірити та як у зв’язку з цим правильно готувати тендерну пропозицію / пропозицію. У цій публікації допоможемо учаснику розв’язати дилему і зрозуміти, якій саме інформації потрібно вірити — тій, що в електронному оголошенні (електронних полях), чи тій, що в тендерній документації, яка додатково завантажена окремим файлом до такого оголошення. Замовники через неуважність по-різному встановлюють однакові вимоги в одній закупівлі, тому далі розберемо можливі варіанти виходу з критичних ситуацій.

Не забуваємо про звернення до замовника

Якщо ви помітили розбіжності в інформації про закупівлю, рекомендую, якщо є технічна можливість, у першу чергу звернутися до замовника через електронну систему. Якщо учасник планує взяти участь у спрощеній закупівлі, то частиною 7 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) визначено, що в період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз’ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та / або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.

Якщо учасник планує взяти участь у процедурі закупівлі, то згідно з частиною 1 статті 24 Законуфізична / юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та / або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. 

Тому якщо ще є час, краще звернутися до замовника з проханням привести у відповідність закупівлю і виправити інформацію, яка суперечить одна одній, на правильну. Детально про звернення читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Строки звернення до замовника в період уточнення». Далі розглянемо законодавство та проаналізуємо, яка ж інформація буде вважатися правильною (автентичною).

Автентична інформація, що в електронних полях

Єдиний документ, який вказує на автентичність інформації, — це  Порядок розміщення інформації про публічні закупівлі від 11.06.2020 № 1082 (далі — Порядок розміщення). У пункті 3 Порядку розміщення встановлено, що у разі, якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.

З цього можна зробити висновок: якщо, наприклад, замовник в оголошенні про проведення відкритих торгів, а саме в електронних полях, зазначив розмір забезпечення тендерної пропозиції 5 000 грн, а у тендерній документації, яка додатково завантажена окремим файлом до такого оголошення, встановлено 50 000 грн, то з огляду на норми Порядку розміщення для учасника правильною (автентичною) буде інформація про розмір забезпечення 5 000 грн. Але не забуваймо, що в такій ситуації, якщо ще є можливість, краще звернутися до замовника, щоб він виправив таку невідповідність та / або звернутися до Органу оскарження.

Схожа ситуація була в закупівлі № UA-2021-03-02-008938-b. Замовником у пункті 5.2 розділу 6 тендерної документації було передбачено, що тендерна пропозиція учасника-переможця буде відхилена в разі ненадання ним забезпечення виконання договору про закупівлю у формі оригіналу банківської гарантії в розмірі 3 %, на умовах, визначених у тендерній документації. Але далі в пункті 6 розділу 6 тендерної документації вже вказане таке: «Розмір забезпечення виконання договору про закупівлю — 5 відсотків вартості договору про закупівлю. Забезпечення виконання договору про закупівлю надається у формі перерахування коштів на розрахунковий рахунок замовника». У рішенні АМКУ від 07.04.2021 № 7232 Колегія зауважила, що наведені положення тендерної документації не узгоджуються між собою, що не дає учасникам належним чином сформувати тендерну пропозицію, що є дискримінаційним щодо інших суб’єктів господарювання, зокрема скаржника. Замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до тендерної документації в цій частині.

Якщо вирішили брати участь у закупівлі, але часу немає і замовник не йде на контакт, готуємо забезпечення тендерної пропозиції у тому розмірі, який зазначений в електронних полях оголошення про проведення відкритих торгів.

Ситуація може бути й навпаки: замовник має уважно вивчати і зіставляти інформацію «паперової» та електронної тендерної пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації щодо наявності (відсутності) підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі. У разі встановлення невідповідності в оприлюдненій учасником в електронній системі закупівель «паперовій» електронній тендерній пропозиції автентичною вважати інформацію, що розміщена шляхом заповнення електронних полів. 

Рекомендуємо не встановлювати вимоги щодо надання «паперової» цінової пропозиції учасника у складі тендерної пропозиції, адже дана інформація подається учасником шляхом заповнення електронних полів. Більше — на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Чи варта уваги невідповідність ціни у дві копійки?».

Далі пропоную розглянути практику Колегії Антимонопольного комітету України (далі — АМКУ) щодо автентичності інформації.

Практика АМКУ щодо автентичності інформації

Схожа ситуація з практики. Замовник під час підготовки закупівлі припустився технічної помилки: в оголошенні про закупівлю, оприлюдненому шляхом заповнення електронних полів, вказано, що предметом закупівлі є 144,15 тонн вугілля. Водночас у файлі під назвою «Тендерна пропозиція», який є додатком 2 до тендерної документації, вказується кількість тонн — 144,148. Що з цього вийшло при оскарженні, розглянемо далі.

Рішення № 5663-р/пк-пз від 22.03.2021
Оголошення № UA-2021-01-29-011105-b

Позиція скаржника. ТОВ «П» у складі тендерної пропозиції у файлі «ЦІНОВА.pdf» надало тендерну пропозицію, у якій пропонується поставка вугілля кам’яного в кількості 144,15 тонн, тоді як замовником встановлюється та здійснюється закупівля вугілля кам’яного в кількості 144,148 тонн. Отже, загальна вартість тендерної пропозиції розрахована без урахування вимог щодо кількісних характеристик предмета закупівлі, визначених цією документацією, а тому тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.

Позиція замовника. Відповідно до оголошення про закупівлю, оприлюдненого на вебпорталі ProZorro шляхом заповнення електронних полів, вказано, що предметом закупівлі є 144,15 тонн вугілля. Водночас у файлі під назвою «Тендерна пропозиція», який є додатком 2 до тендерної документації, дійсно вказується кількість тонн 144,148.

А отже, у документах, доданих до закупівлі, вказано одну кількість тонн, а в електронних полях вказано вже іншу кількість тонн.

Замовник додає: згідно з порядком розміщення інформації про публічні закупівлі, якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.

Таким чином, попри наявну технічну помилку з боку замовника, учасником ТОВ «П» було правильно вказано кількість тонн у своїй тендерній пропозиції, з огляду на інформацію, яка міститься у заповнених електронних полях, оскільки саме така інформація є автентичною.

Ба більше, 144,15 тонн є не що інше, як округлення цифри 144,148 тонн. А різниця в цих двох показниках, яка складає 0,002 т, тобто 2 кг, є, по-перше, несуттєвою, а по-друге, учасник пропонує навіть на 2 кг більше за ту кількість, що вказувалась замовником у додатку 2 до тендерної документації.

З урахуванням зазначеного, підстав для відхилення пропозиції ТОВ «П» у цій частині не було.

Позиція АМКУ. Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ тендерної документації тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну тендерної пропозиції, інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям, наявність / відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в цій документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у цій тендерній документації, зокрема, тендерної пропозиції.

Додаток 2 до тендерної документації містить форму «тендерна пропозиція». Відповідно до додатка 2 до тендерної документації зазначено, зокрема, найменування товару — Вугілля кам’яне, кількість — 144,148 т. Відповідно до примітки додатка 2 до тендерної документації учасник не повинен відступати від даної форми. Відповідно до інформації про предмет закупівлі, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу, опис окремої частини або частин предмета закупівлі — 144,15 тонн, вугілля кам’яне.

У складі тендерної пропозиції переможця містяться, зокрема:

Враховуючи наведене вище, відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.

Висновки

  1. Якщо ви помітили розбіжності в інформації про закупівлю і є можливість, у першу чергу зверніться до замовника.
  2. І для замовника, і для учасника автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів.
  3. Свої права у процедурі закупівлі учасник може захистити за допомогою оскарження.

Отже, з будь-якої ситуації є вихід, головне — знайти його вчасно. А в цьому вам завжди допоможе портал RADNUK.COM.UA.

Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA: