- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи може замовник вимагати наявність на рахунку учасника більше 1 млн грн?

Питання читача

Відповідь експерта

Водночас у частині 3 статті 22 Закону зазначено, що тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Тобто замовник може включити до тендерної документації інші вимоги, які, на його думку, необхідні. Але ж відповідно до статті 5 Закону, закупівлі здійснюються за такими принципами, як добросовісна конкуренція серед учасників, недискримінація учасників та рівне ставлення до них. А наявність на банківському рахунку учасника коштів на суму понад 1 млн грн дуже схоже на дискримінаційну вимогу.

Рекомендуємо оскаржити таку умову тендерної документації, звернувшись до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія).

Наведемо приклад позитивного рішення Колегії по аналогічному питанню, але тут на рахунку учасника мало бути більше 3 млн грн. Рішення № 18835 р/пк-пз від 17.08.2021, оголошення № UA-2021-07-20-006296-b [2].

Умова тендерної документації: розділом 4 тендерної документації передбачено, що учасник має надати у складі тендерної пропозиції оригінал довідки з обслуговуючого банку про поточний стан рахунку (відповідає вимогам, якщо на рахунку є не менше 5 % від очікуваної вартості предмета закупівлі) та відсутність простроченої заборгованості за кредитами, виданої не раніше оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Позиція скаржника: вимога є дискримінаційною, адже подати тендерну пропозицію зможуть лише ті учасники, які мають на рахунку не менше 3,1 млн грн. Навіть маючи на рахунку 2–3 млн грн, учасник не зможе взяти участь у тендері, адже його тендерна пропозиція не буде відповідати встановленій вимозі замовника. Скаржник, який активно веде господарську діяльність, постійно здійснює закупівлю матеріалів, оплачує надані йому іншими контрагентами послуги, виплачує заробітну плату працівникам, а не зберігає на своєму банківському рахунку кошти.

Позиція замовника: вимога про наявність на рахунку не менше 5 % від очікуваної вартості предмета закупівлі не суперечить Закону. Без застосування цієї вимоги замовник несе ризик виникнення ситуації фізичної та фінансової неспроможності учасника завершити роботи у вказані строки.

Позиція Колегії: замовник не обґрунтував необхідності встановлення у тендерній документації наведеної вимоги. Взяти участь у процедурі закупівлі зможуть суб’єкти господарювання, які зможуть надати оригінал довідки з обслуговуючого банку про поточний стан рахунку, якщо на рахунку є не менше 5 % від очікуваної вартості предмета закупівлі, що є дискримінаційним щодо інших суб’єктів господарювання, у тому числі скаржника. Замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до тендерної документації.

Бажаємо вам наснаги та перемог у публічних закупівлях. Більше статей за темою читайте на порталі RADNUK.COM.UA [3], адже вони обов’язково стануть вам у пригоді: