- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Що таке товар, роботи та послуги з погляду учасника

В умовах пандемії різні класи бізнесу шукають різні варіанти збуту продукції, шляхи здобуття контракту на виконання робіт чи надання різного роду послуг. Кожному спеціалісту на такому підприємстві необхідно розумітися в Законі України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), бо закупівлі — це хороший варіант реалізації діяльності приватного бізнесу в сучасних умовах. Тому в цій статті ви навчитеся розрізняти предмети закупівлі.

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 1 Закону предмет закупівлі — товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Тут важливо розрізняти поняття товарів, робіт та послуг з погляду Закону, тому що від цього може залежати як оперативність укладення договору / договору про закупівлю, так і встановлені вимоги до учасників тощо. Приміром, особа, що підбирає тендер для участі, помітила вигідну закупівлю, очікувана вартість котрої складає 128 790 грн, предмет: «Контейнер для збору (утилізації) медичних відходів». Замовник проводить спрощену закупівлю. Але уважний учасник знає, що до можливого моменту підписання договору про закупівлю пройде не менш ніж 21 календарний день. При цьому знає, що такий предмет закупівлі є в затвердженому переліку постанови Кабміну від 20.03.2020 № 225, тобто може здійснюватися лише за допомогою звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель. Учасник може звернутися до замовника у зв’язку з виявленою інформацією та, відповідно, пропозицією до співпраці. Якщо замовник піде назустріч, то контракт у кишені. Перемога, еге ж?

Що таке товар?

Пунктом 34 частини 1 статті 1 Закону визначено, що товари — продукція, об’єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому і газоподібному стані, а також послуги, пов’язані з постачанням таких товарів, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих товарів.

Лайфхак. З метою збуту того чи іншого товару учасник може аналізувати річні плани закупівель замовників. З огляду на те, що станом на кінець березня 2021 року річні плани замовників відображаються на офіційному сайті ПРОЗОРРО некоректно, зобразимо, як шукати план закупівель за допомогою майданчика zakupki.prom.ua (Рис. 1).

Рис.1

Вигідно, коли разом із товаром можна продати й певну послугу (транспортування, установку, монтаж, наладку тощо). Слід розуміти, що Закон дозволяє йти на такі кроки, але інколи замовники вагаються, бо остерігаються відповідальності. Утім, учасникам слід пояснювати, що в разі закупівлі товару разом з супутньою послугою, судячи з пункту 34 частини 1 статті 1 Закону, предметом закупівлі в розумінні Закону буде саме товар. При оголошенні закупівлі про послугу не йдеться, замовник визначає тип предмета закупівлі як товар. Але це можливо лише за умови, що вартість послуги (послуг) не перевищує вартості самого товару.

Приклад 1
Якщо закуповують техніку або обладнання, яке слід не лише придбати, а й здійснити запуск або монтаж, то такі послуги можуть бути надані тим самим постачальником у межах одного договору / договору про закупівлю.
Приклад 2
Здійснення ремонту складного обладнання, наприклад вузлів на кораблі, коли послуги з ремонту дорожчі, ніж запчастини та вузли, які треба придбати для заміни. У такому разі замовник закуповує запчастини та вузли окремо як товар, а ремонт — окремо як послугу, оскільки не у всіх випадках постачальник товару може здійснити і встановлення та ремонт, і за своїм змістом такі види господарської підприємницької діяльності є зовсім різними.

Що таке послуга?

Пунктом 21 частини 1 статті 1 Закону визначено, що послуги — будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт.

Приклад 3
Великому підприємству, що є замовником у розумінні Закону, необхідно здійснити оплату з пошуку кадрів з використанням платних вебресурсів. При цьому орієнтовна вартість на рік складає 17 000. У такому разі замовник укладає договір з подальшим зобов’язанням оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи, оскільки передбачений Законом перелік випадків, на які не поширюється дія Закону, не містить виключення щодо закупівлі послуг з пошуку кадрів з використанням платних вебресурсів, закупівля таких послуг має здійснюватися з урахуванням вимог Закону.

Джерело: Чи підпадає під дію Закону послуги з пошуку кадрів через платні сайти?

Що таке роботи?

Пунктом 27 частини 1 статті 1 Закону закріплено наступне визначення: роботи — розроблення проєктної документації на об’єкти будівництва, науково-проєктної документації на реставрацію пам’яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об’єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт.

Окремо слід сконцентрувати свою увагу на визначенні предмета закупівлі з виготовлення проєктної документації. У випадку закупівлі розробки проєктної документації, котру включено до кошторисної вартості робіт, та якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт, такий предмет закупівель є роботами.

В іншому випадку розроблення проєктної документації на об’єкти будівництва визначається як послуга. Тобто якщо вартість розроблення проєктної документації на об’єкти будівництва не включається до кошторисної вартості робіт, замовник визначає предмет закупівлі «послуги».

Чому важливо знати поняття «товари», «роботи», «послуги»? Тому що з огляду на ці поняття замовники визначають очікувану вартість закупівлі, тобто керуються вартісними межами, що визначені Законом. Їх треба знати напам’ять (Рис. 2).

Рис.2

Підсумовуючи,зазначимо, що абсолютно всі замовники визначають приналежність закупівлі до товарів, робіт чи послуг. Учаснику слід у цьому розумітись, щоб вміти швидко знайти вигідний тендер, аби у разі необхідності оскаржувати певні умови. Прикладів можна навести безліч, але «сила» вже викладена в змісті цієї статті. Успіхів у здійсненні закупівель та слідкуйте за оновленнями рубрики статей, що присвячена виключно для учасників публічних закупівель!