- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Типова антикорупційна програма невдовзі втратить чинність: розповідаємо, коли саме, а також що варто знати вже зараз

Типова антикорупційна програма, що затверджена наказом НАЗК від 10.12.2021 № 794/21, невдовзі втратить чинність. Чому, на підставі чого — розповімо далі, а також підкажемо, що вже варто знати учасникам ринку закупівель.

Про затвердження антикорупційної програми слід обов’язково говорити в закупівельній спільноті, адже 15.01.2024 Національне агентство з питань запобігання корупції наказом № 22/24 (реєстрація в Мін’юсті від 19.01.2024 № 99/41444) внесло зміни, зокрема, до наказу НАЗК від 28.12.2021 № 830/21 «Про вдосконалення процесу управління корупційними ризиками».

Так, було встановлено, що наказ НАЗК від 10.12.2021 № 794/21, яким затверджена Типова антикорупційна програма юридичної особи, визнано таким, що втратив чинність, але з 21.08.2024. Адже наказ № 22/24 набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування. З огляду на те, що його оприлюднено в Офіційному віснику України № 16 від 21.02.2024, зміни почнуть діяти з 21.08.2024.

Зміни до типової антикорупційної програми

До 21.08.2024

З 21.08.2024

Пункт 1 наказу № 830/21 доповнено

1. Затвердити такі, що додаються:

Методологію управління корупційними ризиками;

Порядок подання антикорупційних програм, змін до них на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження.

1. Затвердити такі, що додаються:

Методологію управління корупційними ризиками;

Порядок подання антикорупційних програм, змін до них на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження.

Типову антикорупційну програму (програму доброчесності) юридичної особи.

До підрозділу 1 розділу V Методології управління корупційними ризиками, затвердженої наказом № 830/21, внесено такі зміни:

2. Антикорупційна програма складається з таких розділів:

засади антикорупційної політики організації;

оцінювання корупційних ризиків;

навчання, заходи з поширення інформації щодо програм антикорупційного спрямування;

моніторинг, оцінка виконання та перегляд антикорупційної програми.

Антикорупційна програма може містити інші розділи з інформацією про заходи, спрямовані на запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.

Реєстр ризиків включається до антикорупційної програми як додаток до неї.

2. Антикорупційна програма організації повинна передбачати:

визначення засад загальної відомчої політики щодо запобігання та протидії корупції у відповідній сфері, заходи з їх реалізації, а також з виконання антикорупційної стратегії та державної антикорупційної програми;

оцінку корупційних ризиків у діяльності організації та інших юридичних осіб, причини, що їх породжують та умови, що їм сприяють;

заходи щодо усунення виявлених корупційних ризиків, осіб, відповідальних за їх виконання, строки та необхідні ресурси;

навчання та заходи з поширення інформації щодо програм антикорупційного спрямування;

процедури щодо моніторингу, оцінки виконання та періодичного перегляду антикорупційної програми;

інші спрямовані на запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням заходи.

Реєстр ризиків включається до антикорупційної програми як додаток до неї.

Прийняття антикорупційної програми організацією здійснюється на основі Типової антикорупційної програми (програми доброчесності) юридичної особи, розробленої Національним агентством.

3. У розділі «Засади антикорупційної політики організації» зазначаються:

декларація про повну відмову і нетерпимість в організації до корупції у будь-яких її проявах;

завдання керівника організації, уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) та інших працівників організації у запобіганні та протидії корупції в організації;

висновки за результатами оцінки виконання антикорупційної програми за попередній період;

мета прийняття антикорупційної програми;

принципи антикорупційної політики організації та стратегічні пріоритети (цілі) діяльності організації, спрямовані на досягнення належного рівня виконання організацією своїх функцій в інтересах суспільства за рахунок налагодження ефективної системи запобігання та протидії корупції;

заходи з реалізації засад антикорупційної політики організації, а також заходи з виконання антикорупційної стратегії та державної програми з її реалізації, прийнятої на відповідний період;

перелік розпорядчих документів, що регулюють питання запобігання та протидії корупції в організації.

Розділ «Засади антикорупційної політики організації» розробляється з урахуванням:

вимог міжнародних договорів з питань запобігання та протидії корупції, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, міжнародних зобов’язань України, положень Закону та іншого антикорупційного законодавства України;

результатів оцінки виконання антикорупційної програми за попередній період;

результатів оцінювання корупційних ризиків;

зобов’язань антикорупційного спрямування, прийнятих організацією;

стратегічних напрямів реформування організації або галузі управління.

Заходи з реалізації засад антикорупційної політики організації розробляються з урахуванням положень абзаців другого, четвертого, сьомого пункту 3, пунктів 4, 5 розділу IV цієї Методології.

4. У розділі «Оцінювання корупційних ризиків» зазначаються:

інформація про обраний формат оцінювання корупційних ризиків;

відомості про робочу групу та виконані заходи із підготовки, організації та проведення оцінювання корупційних ризиків (у разі проведення оцінювання корупційних ризиків у форматі самооцінювання);

інформація про внутрішніх та зовнішніх заінтересованих сторін, які залучалися до процесу оцінювання корупційних ризиків та розробки заходів впливу на них, способи їх залучення;

вразливі до корупції функції організації, виявлені під час оцінювання корупційних ризиків;

джерела інформації, які використовувалися під час оцінювання корупційних ризиків;

методи і способи, які застосовувалися при проведенні оцінювання корупційних ризиків;

узагальнення отриманої інформації та пропозицій від внутрішніх, зовнішніх заінтересованих сторін, результати їх розгляду та врахування організацією.

 пункти 3–6 виключено

Увага! Повний текст типової антикорупційної програми (програми доброчесності) юридичної особи можете переглянути в наказі № 22/24.

Наостанок зауважимо, що наказом № 22/24 установлено, що антикорупційні програми, затверджені або прийняті до набрання чинності цим наказом, не потребують повторного затвердження або прийняття до завершення строку їх дії.

Наразі можете користуватись наказом про затвердження антикорупційної програми та прикладом антикорупційної програми. Слушно взяти до ознайомлення та використання!

Більше корисних статей та матеріалів ви знайдете в електронній книзі «Як брати участь в закупівлях: гайд для учасника».