Учасник як ініціатор продовження терміну дії тендерної пропозиції: чи можливо?

Тема: Відкриті торги з публікацією англійською мовою

Тема розширена: Продовження дії цінової пропозиції з ініціативи Учасника

Суть питання: Підприємством оголошено відкриті торги з публікацією англійською мовою, під час проведення закупівлі всі рішення Замовника оскаржені в АМКУ всіма учасниками, в т.ч. і відхилення Учасника за аномальну низьку ціну (7% від очікуваної вартості), в якій АМКУ став на сторону Учасника. Останнє рішення АМКУ виконано Замовником вже після спливу 90 днів (терміну дії пропозиції). Учасником завчасно (до терміну закінчення пропозиції ) зареєстровано (осільки система до виконання рішення АМКУ заблокована) лист безпосередньо в канцелярії Замовника про подовження терміну дії пропозиції ще на 90 днів. Враховуючи викладене, чи може вважатись лист Учасника про погодження подовження терміу дії пропозиції (без звернення Замовника за зазначеним погодженням) належною підставою для акцепту такої пропозиції, враховуючи, що спосіб продовження терміну дії пропозиції Законом не передбачений

Відповідь на запит 690/2021

Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

Згідно з частиною сьомою статті 26 Закону тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право: відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції.

При цьому Порядок розміщення інформації про публічні закупівлі, затверджений наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082 (далі – Порядок), визначає процедуру розміщення інформації про публічні закупівлі, яка оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу у складі електронної системи закупіель, подання інформації, документів, звернень та скарг, одержання повідомлень через електронну систему закупіель.

Згідно з пунктом 3 Порядку розміщення інформації в електронній системі закупівель здійснюється замовником/ЦЗО/учасником/постачальником / органом оскарження / органами державного фінансового контролю шляхом заповнення електронних полів, визначених адміністратором і реалізованих в електронній системі закупівель, та завантаження відповідних документів через автоматизоване робоче місце замовника/ЦЗО/учасника/постачальника / органу оскарження / органів державного фінансового контролю.

Отже, продовження строку дії тендерних пропозицій здійснюється у спосіб, передбачений Законом та Порядком, тобто на вимогу замовника та із застосуванням електронної системи закупівель.

Разом з тим зазначаємо, що ураховуючи частину другу статті 19 Конституції України, та відповідно до норм Закону, Положення про  Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459 (зі змінами), до компетенції Мінекономіки як Уповноваженого органу не належить визначення правомірності дій суб’єктів сфери публічних закупівель в конкретних випадках. 

Відповідь надано: Департаментом сфери публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України