- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Товар має декілька країн походження: рекомендація замовникам

У цій статті коротко розглянемо нетипову ситуацію, коли товар має декілька країн походження, і сформуємо рекомендацію для замовників. 

10.11.2021 були внесені зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» [1] (далі — Закон). Зміни зобов’язують замовників під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю вказувати країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі (пункт 13 частини 1 статті 42 Закону).

Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару. Документами, що підтверджують країну походження товару, є: сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару тощо.

З огляду на викладене і той факт, що Закон не містить роз’яснень, уточнень або обмежень щодо визначення поняття «країна походження товару», замовники з метою отримання такої інформації або звертаються до постачальника товару з проханням уточнення країни походження товару, відповідно до укладеного договору про закупівлю, та / або встановлюють відповідну вимогу в тендерній документації чи оголошенні про проведення спрощеної закупівлі. Але все ж таки, що робити, коли товар має декілька країн походження?

Мінекономіки у відповіді на запит 1452/2021 [2] зазначило, зокрема: «Спосіб визначення країни походження товару Законом не встановлено та не обмежено. Отже, замовник має право самостійно вибирати інформацію щодо країни походження товару для зазначення її у звіті про виконання договору про закупівлю з наявних у нього джерел інформації, перелік яких не є вичерпним, наприклад з тих чи інших документів, пов’язаних з виконанням договору про закупівлю».

Тож до моменту технічної реалізації в електронній системі закупівель можливості зазначати декілька країн походження товару рекомендуємо замовникам під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю в електронному полі вибирати будь-яку країну, що визначена відповідним постачальником, та додатково завантажувати паперовий варіант такого звіту, де вказано всі країни походження відповідного товару. Додатково читайте на порталі RADNUK.COM.UA [3] такі корисні статті:

Слідкуйте за новинами закупівельного простору разом з порталом RADNUK.COM.UA! Для вас ми розкриємо ще більше нюансів чинної редакції Закону. Виберіть для себе зручний тариф зі знижкою [6].