- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Як замовнику вказувати країну походження товару?

10.11.2021 були внесені зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Відтепер замовники під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю повинні вказувати країну походження по кожній номенклатурній позиції. У цьому матеріалі ми розберемо, в яких випадках та як саме потрібно вносити цю інформацію.

Для початку нагадаємо, що замовники зобов’язані оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з моменту настання однієї з подій:

При цьому в Законі немає вимоги оприлюднювати звіт про виконання договору про закупівлю після події, що настала раніше за інші. Ви самостійно визначаєте, після настання якої події будете звітувати в електронній системі закупівель.

Коли звітувати про виконання договору про закупівлю? Такий звіт необов’язково оприлюднювати за результатами проведених допорогових закупівель або укладеними «прямими договорами» (якщо тільки вони не направлені на боротьбу з COVID-19). Проте, якщо замовник з певної причини в таких закупівлях все ж захоче його опублікувати, на майданчику є технічна можливість це зробити.

Детально про звітування в кінці року читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Три рецепти успішного завершення 2021 року».

Як вносити інформацію про країну походження?

Під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю у вас будуть відображатися всі номенклатурні позиції, які ви вносили під час оголошення закупівлі. По кожній позиції потрібно вибрати країну походження з випадного списку (Рисунок).

Рисунок

Вищезазначені дії потрібно робити тільки при закупівлі товарів. Для робіт чи послуг цей інструмент відображатися не буде.

В яких видах публічних закупівель потрібно вказувати країну походження та чи можна цього уникнути?

З погляду Закону цю інформацію потрібно вказувати вже зараз при оприлюдненні звіту про виконання договору про закупівлю у всіх процедурах закупівель / спрощених закупівлях (у т. ч. для боротьби з COVID-19), крім допорогових та «прямих» договорів. А відповідно до технічного завдання адміністратора системи, ДП «ПРОЗОРРО», інструмент для зазначення країни походження повинен бути у всіх видах закупівель.

Тому, якщо ви з якоїсь причини вирішили оприлюднити звіт про виконання договору про закупівлю у допорогових закупівлях або у «прямих» договорах, вам також необхідно зазначати інформацію про країну походження товару.  

Якщо закупівля була оголошена до внесення змін у Закон, чи потрібно вказувати країну походження?

Так, якщо ви провели закупівлю, наприклад, на початку 2021 року, а звіт про виконання договору про закупівлю оприлюднюєте після 10.11.2021, вам потрібно буде вказати країну походження, оскільки станом на дату публікації цієї статті та відповідно до технічного завдання адміністратора системи, ДП «ПРОЗОРРО», інструмент для зазначення країни походження повинен бути у всіх видах закупівель.

Що робити, коли один товар походить з різних країн?

Бувають випадки, коли одна номенклатурна позиція поставляється декількома партіями. Наприклад, одна партія молока походить з України, а інша — з Польщі. Під час звітування по кожній позиції можна вказати тільки одну країну. Як же тоді бути? Станом на початок грудня 2021 року однозначної відповіді немає. З цим питанням ми звернулися до Мінекономіки через їх офіційний сайт.

Більшість договорів про закупівлю діють до 31.12.2021 і на публікацію звіту буде 20 робочих днів у 2022 році. Тому, якщо є можливість, рекомендуємо почекати роз’яснень.

Коментар редакції: якщо ж потрібно звітувати вже найближчим часом, рекомендуємо окремо заповнити форму звіту про виконання договору про закупівлю, в якому зазначити декілька країн походження та додатково оприлюднити його в електронній системі закупівель.

Додатково читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті: