- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Роз’яснення від Мінекономіки щодо тестування уповноважених осіб та переходу від тендерного комітету до уповноважених осіб

Мінекономіки на численні звернення суб’єктів сфери публічних закупівель щодо тестування уповноважених осіб та переходу від тендерного комітету до уповноважених осіб опублікувало рекомендаційний лист № 3304-0453806-06 від 11.11.2021, у якому надало відповіді на найактуальніші запитання.

Щодо тестування уповноважених осіб

Починаючи з 01.01.2022 відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі є уповноважена особа. Уповноважена особа (особи) — службова (посадова) чи інша особа, що є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель / спрощених закупівель згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

Відповідно до абзацу 2 частини 8 статті 11 Закону уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на  вебпорталі Уповноваженого органу (далі — вебпортал) шляхом проходження безкоштовного тестування.

Детальніше про тестування уповноважених осіб читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях «Чотири питання щодо тестування уповноважених осіб», «Тестування уповноважених осіб відкрито! Точніше „майже відкрито“». Окрім цього, у вас є можливість підготуватися та перевірити власні сили на тренажері тестування уповноважених осіб у розділі «тести»:

Мінекономіки повідомило, що тестування уповноважених осіб здійснюється на вебпорталі ДП «ПРОЗОРРО» відповідно до Порядку організації тестування уповноважених осіб, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 06.08.2021 № 376-21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.09.2021 за № 1271/36893 (далі — Порядок), та порекомендувало не затягувати з проходженням тестування, щоб вчасно розпочати закупівлі та не створювати навантаження на електронну систему закупівель. Адже з 01.01.2022 уповноважена особа, яка не склала тест, не зможе в електронній системі закупівель проводити процедури закупівель / спрощені закупівлі.

Особам замовника, які є відповідальними виключно за закупівлі, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, проходити тестування не потрібно, однак для них функціонал в електронній системі закупівель буде обмежений.

Для проходження тестування уповноважена особа на вебпорталі застосовує електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги»  (КЕП / УЕП / будь-якого АКСЦ / особистий чи службовий), та ознайомлюється з Порядком.

Після цього можна розпочинати тестування. Загальний час для проведення тестування складає 60 хвилин. Тест містить 50 тестових запитань, які вибираються автоматично з переліку тестових запитань, кожне з яких передбачає чотири варіанти відповіді, один із яких правильний.

Уповноважена особа, яка надала правильну відповідь на 30 та більше запитань, вважається такою, що склала тест. Результати тестування уповноважених осіб зберігаються в електронному вигляді адміністратором електронної системи закупівель. У випадку надання правильних відповідей на 29 і менше запитань уповноважена особа вважається такою, що не склала тест.

Уповноважена особа має право на повторну спробу для проходження тестування не раніше ніж через три дні з дня завершення попередньої спроби у трьох випадках:

  1. проходження тестування було перервано уповноваженою особою самостійно;
  2. тестування уповноваженої особи не відбулося з технічних причин, незалежних від уповноваженої особи (відключення електроенергії, відсутність доступу до Інтернету тощо);
  3. уповноважена особа визнана такою, що не склала тест (у випадку надання правильних відповідей на 29 і менше запитань).

При цьому уповноважена особа може оскаржити результати тестування до суду.

Перелік тестових запитань для підтвердження уповноваженою особою рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель з варіантами відповідей затверджений наказом Міністерства економіки України від 01.11.2021 № 873-21 та міститься на сайті Мінекономіки або за посиланням.

Щодо перехідного періоду від тендерного комітету до уповноважених осіб

Мінекономіки проінформувало, що в  разі потреби уповноважена особа, яка ще не пройшла тестування, може розпочати закупівлі наприкінці поточного 2021 року для забезпечення невідкладних потреб у товарах, роботах і послугах у наступному році. Але для завершення таких закупівель після 01.01.2022 така уповноважена особа повинна пройти тестування!

Що стосується планування, то наразі планувати та відображати закупівлі в річному плані може тендерний комітет та уповноважена особа. Водночас з 01.01.2022 здійснювати планування та відображення закупівель у річному плані зможе виключно уповноважена особа.

Замовнику потрібно звернути увагу на те, що особа, яка тимчасово виконуватиме функції уповноваженої особи, має бути визначена замовником як уповноважена особа, а також повинна пройти тестування та мати КЕП.

Мінекономіки повідомляє, що через те, що з 01.01.2022 організацією процедур закупівель займатимуться виключно уповноважені особи, замовнику варто заздалегідь передбачати у своєму розпорядчому рішенні, яким визначається уповноважена особа, та / або в положенні про уповноважену особу відповідну функцію (механізм, процедуру) щодо:

Окрім цього, Мінекономіки інформує, що ураховуючи, що організацією процедур закупівель / спрощених закупівель з 01.01.2022 займатимуться виключно уповноважені особи, можливість приймати рішення щодо організації та проведення процедур закупівель, а також проводити процедури закупівель з 01.01.2022 у тендерного комітету відсутня.

Висновки: з рекомендацій, наданих Мінекономіки у листі, зрозуміло, що боятися ані тестування, ані перехідного періоду уповноваженим особам немає чого. Проте не варто затягувати з проходженням тестування, щоб вчасно розпочати закупівлі та не створювати навантаження на електронну систему закупівель, адже з 01.01.2022 уповноважена особа, яка не склала тест, не зможе в електронній системі закупівель проводити процедури закупівель / спрощені закупівлі. Та замовникам варто вчасно документально врегулювати перехідний період від тендерного комітету до уповноважених осіб. Бажаємо успіху, а повний зміст листа від Мінекономіки читайте на порталі RADNUK.COM.UA» за посиланням.

Детальніше про тестування уповноважених осіб читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Підготуватися та перевірити знання  можна на тренажері тестування уповноважених осіб у розділі «Тести».