- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Дві важливі умови, щоб піти у відпустку або на лікарняний без порушень та перешкод

Незамінних людей немає, але є ті, яких не хочеться замінювати.
Бахтіяр Мамедов

Несподіванка буває не тільки поганою, як от, наприклад, лікарняний, але й приємною — такою як відпустка. Звичайно, закупівельникам у кінці року відпустка тільки сниться, але давайте оточувати себе позитивом та передбачати всі можливі робочі перешкоди. У цій статті сформуємо шпаргалку про те, як службовій (посадовій) особі замовника піти у відпустку або на лікарняний без порушень та перешкод.

Умова перша

Положенням про тендерний комітет (уповноважену особу) замовника чи відповідним рішенням замовника має бути визначено взаємозамінність працівників на випадок хвороби, відрядження, відпустки чи відсутності з інших причин: незамінних бути не повинно! Наприклад, у положенні варто передбачити таке:

для уповноваженої особи

У разі тимчасової відсутності (перебування на лікарняному, у відпустці тощо) уповноваженої особи її обов’язки, передбачені Законом України «Про публічні закупівлі» та ______________ (вкажіть назву, номер та дату затвердженого Положення про тендерний комітет або уповноважену особу, що діє на вашому підприємстві / організації / установі), виконує особа, призначена відповідним наказом / розпорядженням / рішенням керівника ___________ (вказати назву підприємства / організації / установи).
для тендерного комітету

У разі тимчасової відсутності (перебування на лікарняному, у відпустці тощо) голови тендерного комітету або заступника, або будь-якого іншого члена тендерного комітету голова тендерного комітету або його заступник має право визначити та подати на затвердження керівнику ___________ (вказати назву підприємства / організації / установи) ПІБ та посаду співробітника, котрий буде тимчасово (на період відсутності члена / голови / заступника / секретаря ТК) виконувати обов’язки відсутнього з усіма належними йому правами та обов’язками згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» та ______________ (вкажіть назву, номер та дату затвердженого Положення про тендерний комітет або уповноважену особу, що діє на вашому підприємстві / організації / установі).

Якщо умови щодо взаємозамінності працівника не передбачено, наприклад, у наказі про призначення уповноваженої особи або в наказі про відпустку чи відрядження, пропонуємо Приклад наказу про тимчасове призначення Уповноваженої особи.

Якщо вам потрібний повний текст «Положення про тендерний комітет» (та окремо про уповноважену особу), переходьте на портал RADNUK.COM.UA у розділ «Зразки документів замовникам» та завантажуйте потрібне.

Практика показує, що важливо зауважити: наразі будь-яка особа замовника може піти у відпустку без збереження заробітної плати на період дії карантину до покращення епідеміологічної ситуації в Україні зі збереженням за собою робочого місця. Статтю 26 Закону України «Про відпустки» доповнено частиною 3 згідно із Законом № 530-IX від 17.03.2020, у якій зазначено: у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною 1 цієї статті, а також відповідно до частини 4 статті 84 КЗпП (зі змінами; містить аналогічну норму) роботодавець має можливість надати працівникові відпустку без збереження заробітної плати на період дії карантину, при цьому за працівником зберігатиметься право на відпустку без збереження заробітної плати «загального» терміну.

Умова друга

В особи, що виконуватиме функції з оприлюднення інформації та/або документів в електронній системі закупівель, повинен бути оформлений, чинний, іменний та прив’язаний до підприємства кваліфікований електронний підпис. Підпис, якого не могло бути, бо така особа знаходилась в офіційній відпустці або лікарняному, — це завжди проблема, яку складно пояснити в разі перевірки контролюючих органів.

Для прикладу щодо відповідальності з даного приводу можна розглянути відповідальність за статтями 185, 364 та 366 Кримінального кодексу України, а саме: крадіжку особистого ключа, службове підроблення і зловживання службовим становищем. При цьому винну особу можуть звинуватити в порушенні вимог законодавства про працю — стаття 41 КУпАП. 

Цікавим щодо цього буде на порталі RADNUK.COM.UA стаття «Відповідальність за використання КЕП не на захищеному носієві».

Висновки

Важливим фактором у разі відсутності тієї чи іншої особи на робочому місці є норми, що знаходяться поза Законом України «Про публічні закупівлі»: важливо «бути людиною» та в разі виникнення непередбачених обставин попереджати відповідних працівників підприємства та, звичайно ж, заздалегідь подбати про взаємозамінність працівників.