- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Підтверджуємо відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі по-новому

З 04.12.2020 замовники встановлюють вимоги щодо статті 17 в електронних полях так званої електронної тендерної документації. Враховуючи, що не всі підстави передбачені електронною тендерною документацією, замовники зазначають таку інформацію і у звичній для всіх «паперовій» тендерній документації. У цій статті розберемо, як учасник має підтвердити відсутність / наявність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі згідно зі статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).

Основні зміни для учасників процедури закупівлі

Враховуючи такі технічні новації, учасники мають не тільки уважно читати «паперову» тендерну документацію, а і враховувати так звану електронну тендерну документацію. Крім того, що учасники мають уважно вивчити вимоги замовника, їх необхідно ще й зіставити, оскільки в «паперовій» тендерній документації може бути зазначена замовником одна інформація, а в електронній тендерній документації — зовсім інша. Нагадаю, що головне правило успішної участі в тендерах — «Тендерна пропозиція = Тендерній документації».

Де знайти вимоги замовника щодо статті 17 Закону

Якщо говорити про «паперову» тендерну документацію, то знайти такі вимоги можна, наприклад, у додатку до «паперової» тендерної документації або ж у пункті 5 розділу 3 «паперової» тендерної документації з відповідною назвою «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, установлені статтею 17 Закону». А інформацію, зазначену в електронній тендерній документації, можемо знайти на сторінці обраної вами закупівлі в розділі «Тендерна документація». Розглянемо на прикладі інформації з ProZorro (рис. 1).

Рис.1

Натискаємо «Переглянути» і ознайомлюємося з вимогами замовника (рис. 2).

Рис.2

Форма підтвердження — документ

Головне, на що має звернути увагу учасник, це форма підтвердження та вимоги до документа. Замовник може встановити такі форми підтвердження, як документ (рис. 3), заява (рис. 4), або не вимагати підтвердження взагалі (рис. 5). Розглянемо, як це відображається під час подання тендерної пропозиції на майданчику Zakupki.prom.ua.

Рис.3

Як бачимо з рис. 3, у разі встановлення вимоги щодо надання документа учасник під час подання тендерної пропозиції має завантажити довідку в довільній формі. Слід зазначити, що така довідка завантажується не з усіма документами, а в розділі «Документи відповідності критеріям встановленим Законом або Замовником» (така назва розділу відображається на майданчику Zakupki.prom.ua, на інших майданчиках може бути інша назва).

Форма підтвердження — заява

Зверніть увагу на  рис. 4: у разі встановлення вимоги щодо надання заяви учасник має заповнити поле з назвою «заява» без завантаження окремої довідки.

Рис.4

Як бачимо з рис. 5, якщо замовник не встановлює спосіб підтвердження під час подання тендерної пропозиції, така інформація підтверджується автоматично.

Рис.5

Різні вимоги в «паперовій» тендерній документації та електронній тендерній документації

Під час встановлення вимог щодо підтвердження відсутності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі відповідно до статті 17 Закону замовники можуть зазначити різні вимоги в «паперовій» тендерній документації та електронній тендерній документації. Наприклад, у «паперовій» тендерній документації замовник зазначає, що учасник процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції повинен надати довідку в довільній формі про те, що відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Проте в електронній тендерній документації обирає спосіб підтвердження «Заява».

Відповідно до розглянутих прикладів вище, якщо замовник обирає спосіб підтвердження «Заява», учасник має заповнити відповідне поле під час подання тендерної пропозиції. Що ж тоді робити із вимогою, яка передбачена в «паперовій» тендерній документації? Насправді все доволі просто: я б радила в такому випадку зробити ще й довідку в довільній формі та завантажити її у складі тендерної пропозиції.

А якщо ви все-таки не завантажили додатково довідку, то це не біда. Відповідно до частини 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки № 1082 від 11.06.2020,  якщо інформація, розміщена в електронній системі закупівель шляхом завантаження документів, містить відомості, що відрізняються від тих, які розміщені шляхом заповнення електронних полів, автентичною вважається інформація, розміщена шляхом заповнення електронних полів. Тобто головне — виконати вимогу, зазначену в електронній тендерній документації.

Замовник може припуститися помилки в полях електронної тендерної документації

Проте бувають невідповідності не тільки у вимогах «паперової» тендерної документації та електронної тендерної документації. Замовник може припуститися помилки й під час заповнення електронних полів електронної тендерної документації. Наприклад, у полі «Опис вимоги замовника про підтвердження інформації» зазначити «Надання у складі тендерної пропозиції довідки в довільній формі про те, що службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми, шляхом завантаження файлу в електронну систему закупівель», а спосіб підтвердження обрати «Заява» (рис. 6).

Рис.6

Якщо склалася така ситуація, то краще учаснику виконати всі вимоги, зазначені в електронній тендерній документації. Тобто учасник має заповнити електронне поле «Заява» та у складі тендерної пропозиції завантажити додатково довідку в довільній формі, як цього вимагає замовник.

Частина 2 статті 17 Закону

Слід зазначити, що технічна реалізація підтвердження відсутності / наявності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі стосується виключно частини 1 статті 17 Закону. Тому замовники мають встановлювати вимоги до учасника процедури закупівлі, передбачені частиною 2 статті 17 у «паперовій» тендерній документації, як це й було раніше. Учасники в свою чергу на підтвердження відсутності / наявності такої підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі мають надавати інформацію або документ у складі тендерної пропозиції шляхом завантаження відповідного документа через електронну систему закупівель.

Вимоги щодо статті 17 Закону до переможця процедури закупівлі

На цей час технічна реалізація вимог згідно зі статтею 17 Закону стосується тільки учасників, і то передбачених тільки частиною 1 цієї статті. Тому встановлювати вимоги до переможця процедури закупівлі замовники мають у «паперовій» тендерній документації. А учасники — завантажувати відповідні документи через електронну систему закупівель. Нагадаємо, що відповідно до частини 6 статті 17 Закону переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті.

І ще одна новація, яка стосується мови пропозиції

З 04.12.2020 також реалізоване поле, а саме інформація про мову (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції. На жаль, зазначити таку інформацію замовники самостійно не мають можливості, оскільки така інформація зазначається електронною системою автоматично — мова тендерної документації українська. Тому учасники мають готуватися до того, що всі документи, які надаються у складі тендерної пропозиції, мають бути складені українською мовою, а якщо наявні документи іншою мовою, наприклад російською, необхідно надавати їх автентичний переклад українською.

Слід зауважити, що немало замовників у тендерній документації передбачали, що документи, які надаються учасником у складі тендерної пропозиції, можуть бути складені російською мовою, але оскільки інформація, зазначена в оголошенні про проведення відкритих торгів, має відповідати тендерній документації замовника, радимо обов’язково робити та надавати автентичний переклад таких документів українською мовою. В іншому випадку це може призвести до відхилення вашої тендерної пропозиції.

Висновки

  1. Учасник має вивчати і зіставляти вимоги «паперової» та електронної тендерної документації щодо підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі та в разі їх невідповідності надавати інформацію та/або документи, які вимагаються і «паперовою», і електронною тендерною документацією.
  2. Документи, які надаються у складі тендерної пропозиції, мають готуватися виключно українською мовою, а в разі наявності документів, що складені іншою мовою, обов’язково надавати їх автентичний переклад українською мовою.

Стежте за новинами закупівельного простору разом із порталом RADNUK.COM.UA! Для вас ми розкриємо ще більше нюансів чинної редакції Закону. Оберіть для себе зручний тариф зі знижкою.