- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Елемент, який не варто вимагати в євроторгах

Пунктом 3 частини 3 статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що критерієм оцінки може бути ціна / вартість життєвого циклу разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, застосування заходів охорони навколишнього середовища та / або соціального захисту, які пов’язані із предметом закупівлі.

Цікавим є рішення Колегії від 04.02.2021 № 1964-р/пк-пз, оголошення № UA-2020-12-04-002725-c, за яким встановлено наступне. Умови тендерної документації: для критерію «ціна» передбачено 70 %. Виробничі, промислові потужності або торгове представництво — 30 %. Для отримання 30 % учасник повинен надати довідку-підтвердження ТПП.

Оскільки довідка ТПП містить ціну, замовник не міг її перевірити на етапі прекваліфікації, у результаті чого тільки після розкриття цінових пропозицій побачив, що учасник не надав довідку ТПП, як того вимагала тендерна документація. Позиція Колегії у вищевикладеному рішенні наступна:

«Відповідно до інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу, міститься інформація про коефіцієнт скаржника по критерію «наявність потужностей» — 30 %. Скаржник надав довідку про розташування АЗС, але у складі тендерної пропозиції відсутня довідка Київської торгово-промислової палати. Отже, скаржником надано недостовірну інформацію в цій частині.

Проте Законом не передбачено відхилення тендерної пропозиції учасника після проведення аукціону, якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини 3 статті 10 Закону. Крім того, відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій тендерна пропозиція скаржника була допущена до аукціону. Отже, тендерна пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави».

З метою уникнення подібних ситуацій не рекомендуємо замовникам встановлювати в тендерній документації вимоги, подібні до розглянутих у вищевикладеному випадку, під час проведення відкритих торгів з публікацією англійською мовою.

Додатково відзначимо, що перелік критеріїв оцінки, визначений у Законі, не є виключним, а тому замовник має право встановлювати й інші нецінові критерії оцінки. Проте, враховуючи практику Колегії, що висвітлена у статті «Практика органу оскарження щодо нецінових критеріїв оцінки», учасники публічних закупівель можуть успішно оскаржити нецінові критерії, що не відповідають пункту 3 частини 3 статті 29 Закону.

Щодо теми читайте наступні статті на порталі  RADNUK.COM.UA: