- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Закупівля коригування проєктно-кошторисної документації: чи правомірно поєднати з розробленням ПКД або самими роботами?

Питання читача

Відповідь експерта

Для того щоб правильно вибрати спосіб закупівлі, замовнику потрібно зважити на такі моменти:

  1. проєктування в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) —  це роботи, отже, необхідність у проведенні процедури закупівлі виникає лише за умови, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 1 500 тис. грн. Якщо вартість робіт за об’єктом будівництва дорівнює та / або перевищує 50 тис. грн та є меншою за 1 500 тис. грн, замовник має проводити спрощену закупівлю;
  2. за Законом України «Про архітектурну діяльність» автор проєкту — твору архітектури, містобудування має виключне право на участь у подальшій його реалізації, якщо інше не передбачено умовами договору із замовником, а також на внесення змін до незавершеного будівництвом чи збудованого твору архітектури, містобудування в разі зміни його функціонального призначення чи реконструкції.

Якщо договором про закупівлю не передбачена передача авторських прав від автора проєкту до замовника, то замовники у випадку перевищення вартісної межі від 1 500 тис. грн можуть застосовувати переговорну процедуру закупівлі на підставі абзацу 5 пункту 2 частини 2 статті 40 Закону — якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання, а саме існує необхідність захисту прав інтелектуальної власності.Крім того, в обґрунтуванні замовники можуть посилатися на статті 433, 435, 439, 440, 441, 443 Цивільного кодексу України та статті 7, 8, 11, 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Якщо вартість предмета закупівлі буде меншою за вартісний поріг для проведення процедур закупівель, але при цьому перевищуватиме 50 тис. грн, то на підставі абзацу 4 пункту 2 частини 7 статті 3 Закону замовник може укласти «прямий» договір і обов’язково оприлюднити в електронній системі закупівель, відповідно до статті 10 Закону, звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Якщо ж авторські права передано замовнику, то останній здійснює конкурентну закупівлю відповідно до вимог Закону.

Щодо другого питання: чи можливо закупити коригування проєктно-кошторисної документації і розроблення проєктно-кошторисної документації в одній закупівлі?

Визначення поняття коригування проєктної документації наведене в Порядку розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів, затвердженому наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 № 45: «Коригування проєктної документації — внесення змін до затвердженого (схваленого) проєкту будівництва на підставі завдання на коригування (далі — завдання на проєктування)».

З визначення  випливає, що коригуванню підлягає затверджений та схвалений проєкт будівництва, роботи з проєктування якого, очевидно, уже попередньо повинні бути придбаними окремою закупівлею (договором).

Проте, якщо в даному питанні йшла мова про багатостадійне проєктування і про ситуацію, коли в замовника є  розроблена та затверджена лише окрема складова частина проєктно-кошторисної документації по об’єкту  (стадія проект (П), яка потребує коригування, і, водночас, є потреба закупити наступну стадію проєктування  –  робоча документація (Р) – в цьому випадку замовник може закупити коригування однієї стадії проєктно-кошторисної документації разом з розробленням наступної в одній закупівлі.

Якщо ж мова йде про закупівлі на різних об’єктах (на одному об’єкті є потреба в коригуванні проєкту, а  для іншого потрібно розробити проєкт), то закупити коригування проєктно-кошторисної документації і розроблення проєктно-кошторисної документації в одній закупівлі неможливо, тому що предмет закупівлі визначається відповідно до Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки № 708 від 15.04.2020, а саме: визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 27 частини 1 статті 1 Закону за об’єктами будівництва.

Щодо третього питання: чи можна коригування закупити з роботами за цією проєктно-кошторисною документацією? Потрібно зауважити, що Законом дослівно передбачена можливість закупівлі в межах однієї процедури саме роботи з будівництва об’єктів з розробленням проєктної документації, а не з її коригуванням. Проте, це не свідчить про однозначну заборону закупівлі коригування проєктно-кошторисної документації разом з будівельними роботами, адже коригування проєктно-кошторисної документації — це складова робіт з  розроблення проєктної документації на будівництво об’єктів. 

Проте відповідно до пункту 13.1 наказу Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011  № 45 «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів» проєктні рішення на стадіях проєктування, які підлягають затвердженню, розробляються з максимальною деталізацією, необхідною для достовірного визначення кошторисної вартості будівництва, що дозволить реалізувати проєкт будівництва за цією вартістю.

У випадку коригування уточняються показники, які впливають на визначення вартості будівництва. Лише після здійснення проєктування або коригування, а саме отримання експертного звіту та затвердження проєкту, замовнику буде відома вартість будівництва, а в результаті — і очікувана вартість для здійснення закупівлі робіт.  А тому, якщо в замовника багатостадійне проєктування, яке потребує коригування, і вартість будівництва та обсяги робіт визначаються за результатами проєктування / коригування, то доречніше буде купувати роботи з проєктування / коригування та роботи з будівництва окремо.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті: