- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Будівельні роботи, що (не) потребують отримання дозвільних документів

Організація будівництва — це досить складний, тривалий і багатоетапний процес, оскільки будівництво — це не тільки зведення об’єкта (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт), а й проведення організаційних, проєктних, вишукувальних, будівельних, монтажних та інших робіт. Результатом будівництва є зведена споруда (завершені роботи) і наявність повного комплекту дозвільної документації, що підтверджує законність будівництва. Підставою для початку організації будівельного процесу є отримання дозвільної документації.

У цій статті з’ясуємо, які будівельні роботи відносяться до робіт, що потребують / не потребують отримання дозвільних документів відповідно до законодавства у сфері регулювання містобудівної діяльності.

Законом України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Замовники у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» здійснюють таке будівництво з дотриманням вимог цього Закону.

У будь-якій сфері існує свій набір понять, категорій, дефініцій, які відображають певні процеси, явища, об’єкти дійсності, і через ці категорії розкривається сутність, зміст цих процесів, явищ, об’єктів тощо. Поняття «будівництво» розуміється в декількох значеннях:

  1. як процес спорудження будівель;
  2. як галузь матеріального виробництва (створення підприємств, розширення, реконструкція та технічне переобладнання діючих підприємств та інших об’єктів виробничої та невиробничої сфери, капітальний ремонт будівельних об’єктів);
  3. як об’єкт будівництва. Зазначене розуміння процесу будівництва охоплює правовідносини, які стосуються інтересів органів державної влади, юридичних осіб і громадян, породжуючи відносини «влада — підпорядкування».

Законом України «Про архітектурну діяльність», який є спеціальним законом у сфері регулювання містобудівної діяльності, встановлено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проєктної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» (стаття 9 цього Закону).

Таким чином, дозвільно-погоджувальні процедури у будівництві (алгоритм дій для забудовника) встановлює виключно Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що для створення об’єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає: будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) та знесення об’єкта архітектури, архітектурно-будівельний контроль, технічний та авторський нагляди під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об’єкта містобудування (абзац шостий частини 1 статті 4 Закону).

Також механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначається Порядком на виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 № 747) (далі — Порядок № 466).

Одночасно Порядок № 466 надає визначення поняттю «будівельні роботи». Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку № 466 будівельні роботи — роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Разом з цим ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» (далі — ДБН А.2.2-3-2014) встановлює склад та зміст проєктної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури та наводить визначення понять «нове будівництво», «реконструкція», «реставрація», «капітальний ремонт», «технічне переоснащення».

Відповідно до пункту 3.2 ДБН А.2.2-3-2014 будівництво — нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об’єктів будівництва.

Об’єкт будівництва — будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси або їх частини, лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури (пункт 3.12 ДБН А.2.2-3-2014).

Нове будівництво — будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об’єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, у тому числі добудова зупинених об’єктів незавершеного будівництва (пункт 3.11 ДБН А.2.2-3-2014).

Капітальний ремонт — сукупність робіт на об’єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, при заміні або відновленні конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації об’єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності) (пункт 3.7 ДБН А.2.2-3-2014).

Реконструкція — перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об’єкта будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та / або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об’єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності) (пункт 3.21 ДБН А.2.2-3-2014).

Технічне переоснащення — комплекс заходів щодо підвищення експлуатаційних властивостей об’єктів невиробничого та виробничого призначення, введених в експлуатацію в установленому порядку, шляхом впровадження передової техніки та технології, механізації і автоматизації виробництва, оновлення та заміни застарілого і фізично зношеного устаткування новим, більш продуктивним (пункт 3.24 ДБН А.2.2-3-2014).

Враховуючи викладене вище, будівельні роботи — це роботи з нового будівництва об’єкта будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту прийнятого в експлуатацію об’єкта будівництва. Як правило, такі роботи передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, зміни геометричних розмірів та функціонального призначення об’єкта будівництва та / або заміни чи відновлення конструкцій, інженерних систем та обладнання.

Передумови здійснення будівельних робіт. Згідно з приписами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, який надає право на виконання будівельних робіт.

Відповідно до статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466, замовник має право виконувати будівельні роботи після:

  1. подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю — щодо об’єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об’єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;
  2. видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт — щодо об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».

Разом з цим абзацом 2 частини 2 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 406 «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» (далі — Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання) затверджено перелік робіт, які не потребують отримання відповідних дозвільних документів в органах державного архітектурно-будівельного контролю. Для більшого розуміння, які роботи включено до такого переліку, ознайомтесь зі змістом постанови за посиланням.

Висновок. Будівельні роботи, які не визначені Переліком будівельних робіт і не потребують документів, що дають право на їх виконання, потребують отримання дозволу, а саме: роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення. При цьому з огляду на вищевикладене технічно нескладні роботи не потребують отримання документів дозвільного характеру.

Зважайте, що виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту та технічного переоснащення повинно здійснюватися з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил та відповідно до розробленої та затвердженої в установленому законодавством порядку проєктної документації, тому завжди майте під рукою статтю «Покроковий алгоритм набуття права на виконання будівельних робіт (отримання дозвільних документів) замовником закупівель», що розміщена на порталі RADNUK.COM.UA.

Додатково на порталі RADNUK.COM.UA до вашої уваги: