- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

34 млрд грн до бюджетів різних рівнів — підсумки аукціонів на ProZorro.Продажі

Майже 34 млрд грн — це сума, яку отримали бюджети різних рівнів на аукціонах ProZorro.Продажі від моменту створення системи. Причому оберти торгів щороку зростають. Тільки за 2020-й дохід організаторів торгів склав понад 12 млрд грн, які вони отримали від 17 тисяч успішних аукціонів.

Найпомітніші аукціони року

Історичним аукціоном року беззаперечно став продаж столичного готелю «Дніпро», який довго анонсували, а сам аукціон проходив у прямому ефірі із коментарями експертів. За приватизацію столичної будівлі на Хрещатику «боролися» 29 учасників. Їхні початкові цінові пропозиції коливалися від 130 млн і до 711 млн грн при стартовій вартості у майже 80 млн грн. Торги тривали чотири з половиною години. У результаті держбюджет поповнився на 1 111 111 222, 22 грн.

Досить успішними та конкурентними були й інші аукціони із приватизації: у великих та маленьких містах і селищах було продано сотні об’єктів. Серед них не лише нежитлові приміщення, а й цілі державні комплекси та підприємства. Наприклад, державний пакет акцій АТ «Хімтекстильмаш» (100 %) у Чернігові цього року викупили через аукціон за 75 млн грн. Претендували на них 8 учасників. Тож і стартова ціна виросла більше ніж у 75 разів.

Проте найпомітнішими аукціонами 2020-го з приватизації підприємств стали торги за спиртзаводи. Перший аукціон із продажу підприємств спиртової галузі було оголошено у вересні, і уже за місяць відбулися успішні торги. Піонером на ринку стало Немирівське місце провадження діяльності та зберігання спирту ДП «Укрспирт», що у Вінницькій області. Його викупили за 55 млн грн. І якщо на перші торги заявлялися по одному-двоє учасників, то уже до кінця року за окремі підприємства спиртової галузі боролися п’ятеро-восьмеро інвесторів. Так, наприклад, було під час торгів за окреме майно Вишняківського МПД. При стартовій ціні у 22,5 млн грн потенційні інвестори «доторгувалися» до 234 млн грн.

Загалом у 2020-му пішло на приватизацію 19 спиртзаводів на суму понад 1,2 млрд грн. 

Про успішні аукціони із приватизації спиртзаводів директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий каже: «Ми активно включилися у процес приватизації підприємств спиртової галузі із перших днів запуску ринку. Адже саме менеджери нашого майданчика допомогли регіональному відділенню ФДМУ успішно виставити перший лот на торги у системі ProZorro.Продажі. Так же результативно та повноцінно на майданчику підготували п’ятьох переможців, котрі приватизують Овечацьке МПД, Довжоцьке МПД, Хоростківське МПД, Воютицьке МПД та Вишняківське МПД (лікеро-горілчане виробництво). У новому році аукціони із продажу підприємств спиртової галузі продовжаться. Тому запрошуємо до торгів усіх потенційних інвесторів. У нас на майданчику ви отримаєте повний супровід у підготовці, адже маємо досвід і знання».

Оренда державного та комунального майна по-новому

Ще один напрямок торгів, який запрацював за новими правилами у другій половині 2020-го — це оренда державного і комунального майна. Нагадаю кілька ключових моментів: із 01.02.2020 вступив у дію Закон України № 157-IX від 03.10.2019 «Про оренду державного та комунального майна», проте на практиці аукціони з оренди державного та комунального майна стартували лише наприкінці літа. Раніше неможливо їх було проводити через відсутність затвердженого Кабміном Порядку передачі (постанова КМУ № 483 від 03.06.2020 «Деякі питання оренди державного та комунального майна») та типового договору між орендодавцями та електронними майданчиками (наказ Мінекономіки № 1032 від 02.06.2020 «Про затвердження Типового договору про проведення електронних аукціонів з передачі майна в оренду між орендодавцем та оператором електронного майданчика», який набрав чинності 24.07.2020).

Органи місцевого самоврядування та регіональні відділення ФДМУ відразу після оприлюднення останніх нормативних документів розпочали оголошувати аукціони. За цей час вони успішно провели майже 2,5 тисячі торгів, у результаті яких щомісяця отримуватимуть більше ніж 13 млн грн.

Аукціони з продажу необробленої деревини

Ще один ринок, який стартував також із 01.02.2020 на ProZorro.Продажі, це аукціони із продажу окремих партій необробленої деревини. До цього зобов’язала постанова Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 «Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини».

Під неї підпадають лісокористувачі, чистий дохід яких за результатами 2018 року становив не менше 10 млн грн включно. Вони зобов’язані тепер виставляти на ProZorro.Продажі не менше ніж 25 % щомісячних запланованих обсягів заготівлі необробленої деревини лотами, сформованими із деревини одного сортименту, в обсязі не менше ніж 150 куб. метрів або за стартовою ціною лота не менше ніж 200 тис. грн.

І ось результати цього експериментального проєкту за 2020 рік: майже 2,5 тисячі успішних аукціонів, які поповнили бюджети організаторів на більше ніж 400 млн грн.

Директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий щодо цього каже: «За майданчиком Української універсальної біржі майже 20 % ринку. Саме наші менеджери допомогли підготуватися до найбільшого аукціону з продажу необробленої деревини: 2 000 кубометрів круглих лісоматеріалів сосни звичайної різної довжини від ДП “Малинське лісове господарство” коштували від 1 670 000 грн. А в результаті конкуренції на аукціоні вартість зросла до рекордних 2 239 000 грн. Нашому учаснику вдалося перемогти завдяки повноцінній підготовці та, звичайно, фінансовій спроможності. Тому запрошуємо до аукціонів необробленою деревиною усіх бажаючих. Матимете професійний супровід на усіх етапах торгів: від подачі пропозиції і до підписання переможного договору».

У новому році прозорі аукціони набиратимуть все більших обертів та зацікавлюватимуть учасників новими перспективними лотами. Не упустіть свого шансу інвестувати вигідно для власного бізнесу.