- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Водяні знаки. Що це і для чого?

Нещодавно на майданчиках з’явився новий інструмент — водяні знаки. Даний інструмент створено для захисту зображень, файлів, документів від неправомірного використання іншими особами. Як саме водяні знаки можуть допомогти учасникам закупівель та які вимоги варто встановити замовникам у документації під час проведення закупівлі, розберемося далі.

Назва електронної системи закупівель ProZorro свідчить сама про себе — усе повинно бути відкрито й прозоро. Коли замовник оприлюднює закупівлю, а учасник подає свою пропозицію для участі в ній, то всі файли пропозиції, окрім тих, які визначені конфіденційними, будуть у загальному доступі та їх зможе переглянути будь-хто.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 28 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) не підлягає розкриттю інформація, що обґрунтовано визначена учасником як конфіденційна, у тому числі, що містить персональні дані. Конфіденційною не може бути визначена інформація про запропоновану ціну, інші критерії оцінки, технічні умови, технічні специфікації та документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону, і документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону.

Як бачимо, учасники можуть визначити лише деяку інформацію конфіденційною, а основна маса документів буде відкритою. Така ситуація тривалий час була не до вподоби багатьом учасникам, адже відкритість документів була причиною зловживань з боку інших учасників або шахраїв, які могли використати відкриті документи  задля своїх інтересів. Саме для того, щоб захистити добросовісних учасників від використання їхніх документів іншими, у ProZorro запроваджено можливість нанести водяний знак на документ.

Визначення та примірний алгоритм використання

Водяний знак — це знак на документі, зображенні тощо, який вказує на володільця цього документа. Як правило, він повинен бути напівпрозорим, саме тому й називається водяним, адже водяний знак не повинен закривати текст документа. Фактично водяний знак — це напис, який накладають поверх документа і який показує, кому цей документ належить.

Під час використання водяних знаків учасники передусім захищають свої документи від нецільового, неправомірного їх використання.

Закон не регулює питання використання водяних знаків та не містить заборони щодо застосування їх у закупівлях, а отже, якщо учасники під час подання пропозицій захищатимуть документи водяними знаками, то це не суперечитиме чинному законодавству.

Єдиною перешкодою для використання водяних знаків може стати сама тендерна документація або оголошення про проведення спрощеної закупівлі замовника, якщо поміж інших вимог до оформлення тендерної пропозиції / пропозиції учасника буде міститися заборона на використання водяних знаків.

Замовникам варто  пам’ятати, що в електронній системі закупівель наявний такий інструмент, як можливість нанесення водяних знаків, та передбачити відповідну вимогу в документації під час проведення закупівлі. Вимога щодо надання можливості учасникам використовувати водяні знаки може  мати такий вигляд:

Приклад

«Документи тендерної пропозиції / пропозиції мають бути належного рівня зображення (чіткими та розбірливими для читання). Тендерна пропозиція / пропозиція учасника може містити документи з водяними знаками».

Водяні знаки наносять на документи у форматі PDF, тож якщо  ваші документи  в іншому форматі, то їх варто перевести  в PDF. На майданчиках є кнопка «Нанести водяний знак», за допомогою якої – наносять водяні знаки (функціонал кожного майданчика дещо відрізняється, тож учаснику перед використанням даного інструменту варто звернутися до технічної підтримки електронного майданчика, на якому він зареєстрований, та уточнити, як саме нанести водяні знаки на документи). Після цього сформовані документи міститимуть код ЄДРПОУ учасника та позначку «для участі в закупівлях».

Як найпростіше поставити водяний знак, розглянемо за допомогою текстового процесора Microsoft Word. Алгоритм є таким:

1. У відкритому файлі, на який  ви плануєте накласти водяний знак, у вкладці «Конструктор» обираємо функцію «Підкладка»  й тиснемо «Налаштування підкладки». У російськомовній програмі  це матиме вигляд згідно з рис.1 і рис. 2.

Рис. 1
Рис. 2

2. У налаштуванні підкладки обираємо або текстовий варіант водяного знака або рисунок. На рисунку 3 наведено приклад заповнення, який  учасник може корегувати на власний розсуд.

Рис. 3

3. Після введення потрібної інформації тиснемо «ОК».  Ми наклали не текстову підкладку, а графічну з логотипом компанії (рис. 4).

Рис. 4

Підсумовуючи, зазначимо, що водяні знаки активно використовують у всьому світі для захисту зображень, документів тощо від їх неправомірного використання, тож рекомендуємо замовникам передбачати в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі можливість подання в складі тендерної пропозиції / пропозиції документів з водяними знаками, а учасникам використовувати даний функціонал під час участі в закупівлі.

Потрібна допомога? Тендерне агентство «Радник» надає послуги повного або часткового супроводу  замовників у публічних закупівлях. Для отримання послуг дзвоніть за номерами: (066) 616-48-98, (067) 503-01-36, (063) 807-17-91 або переходьте за посиланням.