- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

5 порад учасникам для перемоги в закупівлі (частина 1)

Закону України «Про публічні закупівлі» уже понад  три з половиною роки. Здавалося б три роки — це час, за який учасники, мали б освоїти як тонкощі самого Закону, так і специфіку роботи електронної системи закупівель ProZorro. Однак, окрім  досвідчених учасників, є багато учасників, котрі тільки починають працювати з  замовниками. У цьому матеріалі, пропоную учасникам 5 важливих порад для перемоги в закупівлі  —  хтось пригадає, а хтось запам’ятає та буде застосовувати на практиці.

Відповідно  до п. 29  ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація (далі — ТД) — це документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється і затверджується замовником та оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Вимоги до ТД викладені у ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). У ТД замовник визначає свої вимоги до товару (послуги, роботи), які він має намір закупити, а також до постачальника предмета закупівлі:

Слід зазначити, що зміст, обсяг, та рівень складності конкретної документації обумовлюються специфікою та складом предмета закупівлі.

Вимоги до ТД викладені у ст. 22 Закону. Іншими словами тендерна документація – це обов’язковий документ, що розробляє замовник та оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу. Саме на підставі умов ТД учасники готують та надають тендерну пропозицію, тобто головне правило: «Правила закупівлі визначає замовник», отже готуємо та подаємо пропозицію відповідно до вимог замовника, у т. ч. вимог щодо переліку документів, які подають у складі тендерної пропозиції, їх оформлення та формату подання.

1 порада. Тендерна пропозиція = Тендерна документація

Тендерна пропозиція — пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації, тобто перелік документів, який вимагається замовником від учасників у ТД. Невідповідність тендерної пропозиції умовам ТД є підставою для її відхилення замовником (ст. 30 Закону). При цьому для вирішення питання щодо відхилення тендерної пропозиції не має значення ступінь такої невідповідності, тобто навіть незначне невиконання вимог ТД, окрім допущення формальних (несуттєвих) помилок, може стати законною підставою для відхилення  пропозиції учасника.

Не поспішайте подавати пропозицію на торги. Завжди уважно вивчайте тендерну документацію, незалежно від її об’єму: від вимог формату файлів до оформлення довідок, а також складайте реєстр необхідних документів, які вимагає замовник. Трапляється, що підстави для вашого відхилення ховаються там, де ви їх найменше очікуєте (гарантійний лист або інформаційна довідка в технічних вимогах про закупівлю, проєкті договору та інше).

Обов’язково приділяйте увагу додаткам до ТД!

Звернить увагу на такі важливі моменти:

Практичні поради як перемогти у публічних торгах читайте у журналі «Радник в сфері державних закупівель» № 6 (93) за червень 2019 року на стор. 30-34 [1].

2 порада. Кваліфікаційні вимоги

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 22 Закону тендерна документація повинна містити один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям, а саме:

На що тут учаснику треба звернути увагу?

Перш за все важливо як замовник вимагає подавати інформацію – в множині чи однині? Наприклад, якщо є вимога надати інформацію про наявність виконаних аналогічних договорів, то в тендерній пропозиції має міститися інформація щодо наявності двох і більше договорів. Те саме стосується асортименту матеріально- технічної бази, працівників та іншої інформації, яка вимагається від учасника в множині.

Для документального підтвердження наявністі обладнання та матеріально-технічної бази (далі – МТБ) треба надати документи на право власності / користування такою базою:

Слід взяти до уваги, що згідно ч. 2 ст. 799 Цивільного Кодексу України договір найму (оренди) або позички транспортного засобу за участі фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. Згідно ч. 2 ст. 793 Цивільного Кодексу України договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню. Відповідно до ст. 220 Цивільного Кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.Важливо: Закон не встановлює вимог щодо наявності саме власного обладнання, власних виробничих потужностей або власних споруд, будівель, приміщень.

3 порада. Технічні вимоги

Трапляються випадки, коли учасник надає тендерну пропозицію з кращими характеристиками, ніж ті, що вимагав замовник (наприклад, на вимогу замовника «Холодильник двокамерний висотою 125 см учасник подає пропозицію на зазначений товар, але з висотою 160 см  на ту ж очікувану вартість), але замовник її відхиляє як таку, що не відповідає умовам тендерної документації. Особливо ретельно читайте, що саме вимагає замовник, які параметри товару він встановив у тендерній документації і чи допускається еквівалент. Якщо учасник пропонує еквівалент, то він повинен повністю відповідати технічним та якісним характеристикам, які замовник встановив у тендерній документації для даного товару.

Таким чином, найпростіший спосіб убезпечити свою пропозицію від відхилення — це розробити і подати її у повній відповідності до вимог ТД замовника.

Бажаю всім учасникам успіху, вдалих закупівель!!! Приклади формальних помилок, а також як можливо внести зміни до тендерної документації Заказчика  читайте у наступному блозі.