- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Регламент роботи ДКСУ у передноворічні свята

Завершення бюджетного року є досить важливим моментом для всіх учасників бюджетного процесу. В останні дні бюджетного періоду для розпорядників бюджетних коштів головним питанням є строки та терміни, на які потрібно орієнтуватися, щоб встигнути укласти договори про закупівлю, зареєструвати їх в органах Державної казначейської служби України та своєчасно провести за ними оплату, щоб успішно завершити бюджетний рік. Наприкінці кожного року Державна казначейська служба України визначає регламент своєї роботи. У цій статті розглянемо, як дотриматися вимог зазначеного регламенту та встигнути зареєструвати й оплатити всі необхідні договори про закупівлю.

Нещодавно, 15.12.2021, Казначейство на своєму офіційному вебсайті оприлюднило інформацію щодо роботи в період завершення бюджетного 2021 року та початку 2022 року.

Так, відповідно до Регламенту роботи органів Державної казначейської служби України у період завершення бюджетного 2021 року та початку 2022 року, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 07.12.2021 № 352 (далі — Регламент), граничним терміном здійснення видатків бюджетного 2021 року є 30.12.2021. 30.12.2021 до 19.30 завершується прийняття електронних документів клієнтів із системи дистанційного обслуговування «Клієнт Казначейства — Казначейство» до облікових систем АС «Є-Казна Доходи», АС «Є-Казна».

Наступного передноворічного дня 31.12.2021 — органи Казначейства працюють без клієнтів. Починаючи з 04.01.2022 органи Казначейства працюють у звичайному режимі.

Вищезазначені терміни регламенту роботи органів Казначейства повинні обов’язково враховувати у своїй роботі розпорядники, одержувачі бюджетних коштів та інші клієнти.

У які строки клієнтам Казначейства необхідно подавати підтвердні документи, враховуючи Регламент?

Звернімо увагу розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, які планують до кінця року реєструвати бюджетні та бюджетні фінансові зобов’язання, а також здійснювати платежі зі своїх рахунків, на терміни, які необхідні органам Казначейства для перевірки поданих їм документів.

Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 (далі — Порядок № 309), чітко визначено, що підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів / розміщені в електронній системі закупівель, опрацьовуються органом Казначейства:

Орган Казначейства опрацьовує підтвердні документи у визначені цим пунктом строки, але не пізніше останнього робочого дня поточного бюджетного періоду. Відлік строку опрацювання підтвердних документів органом Казначейства починається з дати, вказаної у полі «Одержано Державною казначейською службою України (органом Державної казначейської служби України)» Реєстру та / або Реєстру бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (далі — Реєстр фінансових зобов’язань), враховуючи день подання Реєстру та / або Реєстру фінансових зобов’язань.

Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 309 у кінці бюджетного періоду розпорядники бюджетних коштів подають до органу Казначейства Реєстри та / або Реєстри фінансових зобов’язань і підтвердні документи з урахуванням строків, визначених пунктом 2.3 цього Порядку.

Приклад 1

Розпоряднику бюджетних коштів необхідно зареєструвати бюджетні зобов’язання за договором про закупівлю, укладеним за результатами проведення процедури закупівлі (за поточними видатками). Отже, яким буде останній термін подання такого договору у 2021 році для реєстрації бюджетних зобов’язань?

Враховуючи те, що останнім днем здійснення видатків бюджетного 2021 року є 30.12.202, а на перевірку договорів про закупівлю, які укладені за результатами проведення процедур закупівель / спрощених закупівель (за захищеними видатками, крім капітальних видатків) органам Казначейства відводиться до трьох операційних днів, то розпоряднику бюджетних коштів рекомендується подати усі необхідні підтвердні документи не пізніше 23.12.2021.

У такому випадку для перевірки документів розпорядника бюджетних коштів у працівників органів Казначейства буде 24.12.2021, 28.12.2021 та 29.12.2021. Останній операційний день — 30.12.2021 — залишається для проведення видатків органами Казначейства.

Коли необхідно подавати для реєстрації бюджетних зобов’язань договори про закупівлю, укладені для потреб наступного бюджетного періоду?

Крім цього, у замовників часто виникають запитання стосовно термінів, у які потрібно подавати для реєстрації бюджетних зобов’язань договори про закупівлю, укладені для потреб наступного бюджетного періоду.

Відповідно до пункту 2.2 Порядку № 309 розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов’язання подають до відповідного органу Казначейства Реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов’язання.

За умови взяття бюджетного зобов’язання, за яким застосовується процедура закупівлі / спрощена закупівля товарів, робіт і послуг, розпорядник бюджетних коштів подає до органу Казначейства Реєстр відповідно до абзацу першого цього пункту протягом 7 робочих днів з дати оприлюднення звіту про результати проведення процедури закупівлі / звіту про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель у разі наявності в обліку органу Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів) або протягом 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису (плану використання бюджетних коштів).

Потрібно звернути увагу замовників, що якщо договори про закупівлю за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі укладено наприкінці бюджетного року (2021 року), то у зв’язку з тим, що він буде реєструватись під бюджетні призначення наступного бюджетного періоду (2022 року), такий договір про закупівлю потрібно подавати до органів Казначейства у наступному, 2022, році протягом 7 робочих днів з дати взяття на облік органом Казначейства кошторису розпорядника (одержувача) бюджетних коштів (плану використання бюджетних коштів).

Договори про закупівлю, за якими не планується застосування електронної системи, тобто так звані «прямі» договори, замовникам рекомендується укладати не наприкінці поточного бюджетного періоду, а вже на початку наступного, тому що термін їх реєстрації відповідно до Порядку № 309 — 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов’язання (укладення договору).

Висновки

Замовникам необхідно враховувати регламент передноворічної роботи органів Казначейства та завчасно готувати та надавати підтвердні документи, за якими потрібно зареєструвати бюджетні зобов’язання. Рекомендується брати до уваги терміни, визначені Порядком № 309 для перевірки документів органами Казначейства.

За договорами про закупівлю, за якими планується постачання товарів (виконання робіт або надання послуг) у наступному бюджетному періоді, бюджетні зобов’язання потрібно подавати на реєстрацію до органів Казначейства з врахуванням строків, визначених пунктом 2.2 Порядку № 309.

Більше корисної інформації на порталі RADNUK.COM.UA: