- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Чи є сплата членських внесків публічною закупівлею?

Сплата членських внесків та публічні закупівлі. Чи є сплата членських внесків публічною закупівлею в розумінні Закону з урахуванням Особливостей? Розглянемо це питання у матеріалі.

Час від часу в користувачів порталу, зокрема замовників, які є членами різних добровільних неприбуткових об’єднань, за участь у яких вони сплачують членські внески, виникають питання: чи є сплата членських внесків закупівлею у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості)? Чи необхідно проводити таку закупівлю та чи потрібно відображати відповідну інформацію в електронній системі закупівель?

Розпочнемо з поняття «публічна закупівля». У пункті 25 частини 1 статті 1 Закону визначено, що публічна закупівля (далі — закупівля) — придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом. Тобто здійснення публічної закупівлі передбачає придбання, а отже і набуття права власності на відповідні товари або на результати виконання робіт чи надання послуг або права користування ними.

Придбання предмета закупівлі здійснюється замовниками на основі договору про закупівлю. Як визначено пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону, договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару. При цьому пунктом 17 Особливостей передбачено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин другої – п’ятої, сьомої – дев’ятої статті 41 Закону та цих особливостей.

Тепер перейдемо до поняття «членські внески». Членський внесок — це грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об’єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об’єднання. Тобто членські внески — це регулярні обов’язкові платежі, що сплачуються членами добровільних неприбуткових об’єднань. Вони є власністю такого об’єднання та спрямовуються на забезпечення діяльності, вирішення статутних завдань і реалізацію його повноважень. При цьому члени добровільних неприбуткових об’єднань спільно беруть участь у такій діяльності. Тобто сплата членських внесків не тягне за собою надання об’єднанням конкретних послуг членам, що їх сплатили. Крім того, порядок їх сплати визначається не господарським договором, а статутом відповідного об’єднання або окремим положенням про членські внески.

Оскільки видатки замовника, пов’язані зі сплатою членських внесків, не передбачають придбання замовником товарів, робіт і послуг та здійснюються не за договором про закупівлю, відповідно норми Закону з урахуванням Особливостей, на здійснення таких видатків Закон та Особливості не розповсюджуються.

Виокремимо найважливіше.

Здійснення публічної закупівлі згідно з Законом з урахуванням Особливостей передбачає придбання, а отже і набуття права власності на предмет закупівлі. Оскільки видатки замовника, пов’язані зі сплатою членських внесків, не передбачають придбання замовником товарів, робіт і послуг та здійснюються не за договором про закупівлю, то сплата членських внесків не є закупівлею в розумінні Закону з врахуванням Особливостей, не потребує проведення публічної закупівлі та не передбачає необхідності відображення відповідної інформації в електронній системі закупівель.

За нагоди скористайтесь прикладом наказу про призначення уповноваженої особи та затвердження Положення про уповноважену особу. Завантажуйте зразок, заповнюйте та користуйтесь.

Рекомендуємо ознайомитися з електронною книгою «Особливості здійснення закупівель на період дії воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».