- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Нотатки закупівельника: найважливіше про переговорну процедуру за відсутністю конкуренції з технічних причин

Закон України «Про публічні закупівлі» [1] (далі — Закон) визначає, що закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур:

При цьому, як виняток та відповідно до умов, визначених у частині 2 статті 40 Закону, замовники можуть застосовувати переговорну процедуру закупівлі. Досить часто використовуваною підставою проведення переговорної процедури закупівлі, яка викликає чимало питань і труднощів у застосуванні, є підстава щодо відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником. Тому занотуємо таке:

  1. відповідно до статті 40 Закону переговорна процедура закупівлі використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю після проведення переговорів щодо ціни та інших умов договору про закупівлю з одним або кількома учасниками процедури закупівлі. Однією з підстав проведення переговорної процедури є підстава, передбачена абзацом 4 пункту 2 частини 2 статті 40 Закону, а саме: якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за наявності одного з таких випадків: відсутність конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником.

    Як послідовно та без помилок провести таку закупівлю, читайте у статті «Алгоритм проведення переговорної процедури закупівлі з 26.06.2021 [2]»;
  2. відсутність конкуренції з технічних причин повинна бути документально підтвердженою. Однак Законом не визначено перелік документів, якими замовник повинен обґрунтовувати відсутність конкуренції. При цьому Мінекономіки у листі від 03.10.2020 № 3304-04/60124-06 [3] «Щодо переговорної процедури закупівлі» зазначає, що замовник самостійно визначає документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

    З огляду на значну кількість таких проведених процедур, в якості документів для підтвердження вказаної переговорної процедури можна застосовувати такі: зведений перелік суб’єктів природних монополій, листи Торгово-промислової палати України, нормативно-правові акти, затверджені державними органами. Більше про документи, які підтверджують відсутність конкуренції, а також про установи / організації, які можуть надати такі документи, дізнаєтесь зі статті «Чим та як підтвердити відсутність конкуренції з технічних причин? [4]»;
  3. відповідно до Закону України від 03.06.2021 № 1530-ІХ [5] «Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» переговорна процедура закупівлі зазнала змін, зокрема в частині обґрунтування переговорної процедури.

    Так, згідно з внесеними змінами замовники повинні обов’язково завантажувати в систему підтвердні документи, а не робити посилання на них. Як вдало обґрунтувати переговорну процедуру закупівлі, дізнаєтесь зі статті «3 приклади зразкового обґрунтування переговорної процедури: навчаймося у відмінників [6]»;
  4. оскільки переговорна процедура за відсутністю конкуренції з технічних причин дозволяє замовникам уникати конкурентних процедур закупівель, аудитори особливо прискіпливо перевіряють ці процедури закупівлі. Які порушення встановлює Державна аудиторська служба України за результатами розгляду таких процедур, дізнаєтесь у статтях «Відсутність конкуренції — це, коли ніхто не подав ТП, або ТП подав лише один учасник [7]», «“Перша ластівка”, або як Держаудитслужба встановлює порушення за новою редакцією Закону [8]».  

Ще більше цікавого про переговорну процедуру закупівлі за відсутності конкуренції з технічних причин читайте у статтях «Експертна консультація як належний доказ відсутності конкуренції та застосування переговорної процедури закупівлі [9]», «ТПП підтвердила відсутність конкуренції з технічних причин, втім замовник отримав дві комерційні пропозиції [10]».