- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Документи на підтвердження застосування переговорної процедури закупівлі: чи врахували замовники зміни до Закону від 26.06.2021?

Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про публічні закупівлі“ та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» [1] від 03.06.2021 № 1530-IX (далі — Закон № 1530-IX) внесено зміни до пункту 8 частини 6 статті 40 Закону України «Про публічні закупівлі» [2] (далі — Закон). Зазначена норма тепер звучить так:

повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити таку інформацію, як обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі, експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Таким чином, згідно з внесеними змінами замовник зобов’язаний саме завантажувати в електронну систему закупівель зазначені документи, на відміну від старої редакції, де він тільки зазначав інформацію щодо документів, які підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Та все ж, попри тривалий термін дії оновленої норми та достатнє висвітлення вищезазначених змін, зокрема на порталі RADNUK.COM.UA в статтях «Нотатки закупівельника: переговорна процедура закупівлі з урахуванням змін до Закону від 26.06.2021 [3]», « “Перша ластівка”, або Як Держаудитслужба встановлює порушення за новою редакцією Закону [4]», замовники і надалі керуються «старою» редакцією пункту 8 частини 6 статті 40 Закону. Тобто вони не завантажують під час оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю відповідні документи, а тільки зазначають інформацію про них.

Таку неуважність замовників помічають аудитори та у висновках за результатами моніторингу переговорних процедур зазначають таке: «Відповідно до пункту 8 частини 6 статті 40 Закону повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Проте на порушення пункту 8 частини 6 статті 40 Закону в оприлюдненому замовником повідомленні про намір укласти договір про закупівлю відсутні експертні, нормативні, технічні та інші документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі.

Так, 26.06.2021 набув чинності Закон України „Про внесення змін до Закону України „Про публічні закупівлі“ та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель“, яким внесено зміни в тому числі щодо виключення у пункті 8 частини 6 статті 40 Закону слова „з посиланням на“.

Таким чином, оприлюднене замовником повідомлення про намір укласти договір про закупівлю повинно містити саме документи, що підтверджують наявність умов застосування переговорної процедури закупівлі».

Так, тільки з початку вересня по середину листопада Державна аудиторська служба України встановила кілька десятків порушень пункту 8 частини 6 статті 40 Закону про закупівлі в частині відсутності обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі.

З огляду на все вищенаведене замовникам слід враховувати зміни згідно з Законом № 1530-IX щодо пункту 8 частини 6 статті 40 Закону та завантажувати документи на підтвердження застосування переговорної процедури закупівлі, адже відсутність таких документів є порушенням вищезазначеної норми Закону.

Зауважимо, що документи для підтвердження наявності умов застосування переговорної процедури можуть бути абсолютно різними, тому замовнику потрібно в кожному конкретному випадку враховувати предмет закупівлі та підстави застосування переговорної процедури закупівлі. Детальніше про те, якими документами підтверджувати застосування переговорної процедури закупівлі, читайте в статті «Як та які документи завантажити на підтвердження застосування переговорної процедури закупівлі [5]».

Також замовникам варто враховувати, що завантажувати підтвердні документи замовник зобов’язаний за будь-яких підстав застосування переговорної процедури закупівлі, що розглядались у статті «Пам’ятка: завантажувати підтвердні документи необхідно за будь-яких підстав застосування переговорної процедури закупівлі [6]».