- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків

«Добрий день! Між нами та замовником за результатами процедури відкритих торгів було укладено договір про закупівлю товару (меблі). У зв’язку зі зростанням цін на плити ДСП, з яких виготовляються меблі, є необхідність збільшити ціну за одиницю товару, керуючись п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (зміна ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків). Чи достатнім буде надання учасником довідки про середній рівень цін на плити ДСП, з яких виготовляються меблі, виданої Торгово-промисловою палатою України (ТПП України), для того щоб внести зміни в договір на підставі п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону та змінити ціну за одиницю товару? І чи необхідно в разі збільшення ціни за одиницю товару зменшувати обсяг закупівлі та укладати другу додаткову угоду на підставі п. 1 ч. 4 ст. 36 Закону (зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника)? Дякую».

Добрий день! Внесення змін до істотних умов договору про закупівлю товару на підставі п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону про публічні закупівлі повинно бути обгрунтоване та документально підтверджене. Такий документ(ти) повинен підтверджувати факт коливання (підвищення) ринкової ціни саме на товар, який є предметом закупівлі.

При цьому внесення змін до договору у випадку зміни цін на складові товару, що є предметом закупівлі, Законом не передбачено. Таким чином, у випадку, про який ідеться в запитанні, для збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 % необхідно отримати  в Торгово-промисловій палаті України довідку, в якій буде підтверджено факт коливання ціни саме на меблі, які є предметом закупівлі. Крім ТПП України, відповідні довідки також може видавати, наприклад, ДП «Укрпромзовнішекспертиза» та інші організації.

При цьому в п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону визначено, що в результаті зміни ціни за одиницю товару в розмірі не більше ніж на 10 % не повинна збільшитись сума, визначена в договорі.

Таким чином, збільшуючи ціну за одиницю товару в розмірі не більше ніж на 10 %, одночасно пропорційно зменшується кількість товару. Відповідні зміни до договору про закупівлю вносять шляхом укладення додаткової угоди, в якій вказують нову ціну за одиницю товару та новий (зменшений) обсяг закупівлі такого товару.

Детальніше із цим питанням можна ознайомитись у випуску журналу № 10 (61) за жовтень 2016 року на стор. 35–37.