- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Планування та закупівля комунальних послуг: наслідки невідповідності

Оголошення:UA-2020-11-24-015367-c [1]
Інформація про закупівлю: ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія

Предмет закупівлі:

За результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що відповідно до частини 1 статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану.

За результатами моніторингу процедури закупівлі встановлено, що згідно з пунктом 4.4 розділу І тендерної документації та оголошенням про проведення відкритих торгів замовником встановлено строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) з 01.01.2021 по 31.12.2021.

Водночас відповідно до оприлюдненого в електронній системі закупівель річного плану закупівель за номером ID: UA-P-2020-11-24-003766-c замовником заплановано закупівлю електричної енергії на 2020 рік.

Таким чином, інформація, зазначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів та тендерній документації, не відповідає запланованій закупівлі, чим не дотримано вимог частини 1 статті 4 Закону.

Відповідно до пункту 7 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 11.06.2020 № 1082 «Про затвердження Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.07.2020 за № 610/34893, замовник / ЦЗО / учасник / постачальник може вносити зміни до інформації, яку вже оприлюднено на вебпорталі, у випадках, передбачених Законом. При цьому Законом не передбачено внесення змін до оголошення про проведення процедур закупівель, які передбачені частиною 1 статті 13 Закону.

Висновок про наявність або відсутність порушень: за результатами аналізу питання відображення закупівлі в річному плані закупівель встановлено порушення частини 1 статті 4 Закону.

Оголошення:UA-2020-11-19-003098-b [2] 
Інформація про закупівлю: ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія

Предмет закупівлі:

Під час моніторингу встановлено: згідно із пунктом 4.4 розділу І тендерної документації та оголошенням про проведення процедури закупівлі строк поставки товарів (надання послуг, виконання робіт) — до 31.12.2021.

Проте відповідно до оприлюдненого річного плану замовником запланована закупівля електричної енергії на 2020 рік.

За результатами моніторингу встановлено, що замовником у порушення частини 1 статті 4 Закону інформація, зазначена в оголошенні та тендерній документації, не відповідає запланованій закупівлі.

Відповідно до пункту 7 наказу № 1082 замовник / ЦЗО / учасник / постачальник може вносити зміни до інформації, яку вже оприлюднено на вебпорталі, у випадках, передбачених Законом. При цьому Законом не передбачено внесення змін до оголошення про проведення процедур закупівлі, які передбачені частиною 1 статті 13 Закону.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 32 Закону замовник відміняє тендер у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.

Висновок про наявність або відсутність порушень: за результатами аналізу питання дотримання законодавства у сфері закупівель в частині відображення закупівлі в річному плані встановлено порушення частини 1 статті 4 Закону.

Оголошення: № UA-2020-12-02-007379-b [3] 
Інформація про закупівлю: ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія

Предмет закупівлі:

Під час моніторингу встановлено: замовником 02.12.2020 оприлюднено оголошення про проведення переговорної процедури на закупівлю теплової енергії на 2021 рік очікуваною вартістю 1 298 841,60 гривень. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 01.01.2021 — 31.12.2021.

При цьому в електронній системі закупівель ProZorro відсутня інформація щодо планування замовником вказаної закупівлі та відповідні відображення у річному плані закупівель на 2021 рік. Натомість оголошення про проведення переговорної процедури за вищевказаним предметом закупівлі містить посилання на план закупівель на 2020 рік, що оприлюднений в електронній системі закупівель ProZorro за № UA-P-2020-12-01-001760-a (вкладка «Перейти до плану закупівель» оголошення про проведення).

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану.

Тобто закупівля за вищевказаним предметом закупівлі проведена не у відповідності до вимог частини 1 статті 4 Закону в частині невідображення вищезазначеної процедури закупівлі у формі річного плану закупівель на 2021 рік.

Відповідно до пункту 2 частини 8 статті 40 Закону замовником відміняється переговорна процедура закупівлі в разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань закупівель.

Висновок про наявність або відсутність порушень: за результатами аналізу питання дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо планування закупівлі встановлено порушення вимог частини 1 статті 4 Закону.

Коментар редакції

Однією з передумов успішного проведення публічних закупівель та виконання договору про закупівлю є правильне планування, визначення предмета закупівлі та, звичайно ж, підготовка якісної тендерної документації.

Статтею 4 Закону встановлено, що планування закупівель здійснюється на підставі наявної потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг. Заплановані закупівлі включають до річного плану закупівель. Річний план та зміни до нього замовник безоплатно оприлюднює в електронній системі закупівель протягом п’яти робочих днів з дня затвердження річного плану та змін до нього, а закупівлю здійснюють відповідно до такого річного плану.

Отже, замовник, плануючи власні видатки ще до моменту здійснення закупівель, незалежно від джерела фінансування, орієнтується у власних наявних потребах щодо придбання товарів, робіт або послуг і повинен планувати їх, відображаючи в річному плані закупівель.

Оскільки Закон не містить заборон щодо проведення закупівель до набрання чинності Закону про Державний бюджет України, затвердження кошторису, плану використання бюджетних коштів, фінансового плану підприємства, замовник для забезпечення невідкладних потреб у товарах, роботах і послугах у наступному роціможе наприкінці поточного року (або на початку наступного року) розпочати закупівлю за відповідним предметом закупівлі.

Слід звернути увагу на те, що під час оприлюднення річного плану або змін до нього щодо закупівлі товарів, робіт або послуг замовник має зазначити інформацію про рік, наприклад, закуповуючи електричну енергію для потреб 2021 року, замовник має зазначати «2021 рік», а не «2020 рік».

Водночас слід враховувати, що проведення закупівлі наприкінці року для забезпечення потреби установи в наступному році здійснюється відповідно до оприлюдненого річного плану або змін до нього на наступний рік шляхом внесення відповідної інформації про кожну заплановану закупівлю замовником перед проведенням відповідної закупівлі та не потребує коригування за результатами здійснення такої закупівлі.

Більше про важливі аспекти планування закупівель читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статтях:

  1. «Представник Мінекономіки: передумови здійснення публічних закупівель [4]».
  2. «Планування однієї закупівлі за декількома КЕКВ [5]».
  3. «Моніторинг встановив порушення, що орієнтований початок процедури закупівлі в річному плані не відповідає оголошеній закупівлі [6]».
  4. «Про скасування висновку офісу Держаудитслужби як такого, що не відповідає критеріям обґрунтованості та вмотивованості та прийняття рішення чи є ДП замовником [7]».
  5. Лист Мінекономіки «Щодо планування закупівель» [8].