- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Письмова відмова від підняття ціни за електричну енергію до 10 %: зразок та рекомендації

Підняттям ціни за електричну енергії вже не здивуєш жодного закупівельника. Втім кожен з них повинен розуміти золоте правило «не згоден — відмовляйся!». Як правомірно та «красиво» відмовитись від підвищення ціни, розповідаємо далі.

Договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (пункт 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон, Закон про закупівлі)).

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом (частина 1 статті 41 Закону про закупівлі). Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Порада: для дотримання принципів, закріплених Законом, та його мети замовникові у проєкті договору про закупівлю слід передбачати усі ті умови договору про закупівлю, які слід погодити шляхом подання тендерної пропозиції / пропозиції, та потім укладати договір про закупівлю, не змінюючи їх умов у випадках, не передбачених Законом. Думка представника Мінекономіки щодо цього у статті «Забули прописати порядок змін умов договору про закупівлю. Порушення?».

Буває, що умови укладеного договору про закупівлю електричної енергії не містять порядку підняття ціни за одиницю товару. Що про це думає Держаудитслужба та суд, читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Проєкт договору про закупівлю: чи обов’язково включати перелік випадків змін його умов?».

Важливо запам’ятати, що замовник за будь-яких обставин має право на вимогу постачальника щодо збільшення ціни за одиницю товару до 10 % надати аргументовану відмову. Таке волевиявлення повинно бути письмово оформлено та офіційно надіслано на адресу постачальника (за потреби додатково на електронну адресу) та, зокрема, містити обґрунтування відмови (посилання на відповідні умови договору про закупівлі, нормативно-правові акти тощо). Наведемо приклад листа-відмови від збільшення ціни на електричну енергію (примітка: тисніть гіперпосилання для подальшого завантаження у більш зручному форматі).

Приклад листа-відмови від збільшення ціни за електричну енергію
(подається на офіційному бланку замовника)

___________________
(адреса Постачальника)
____________________
(вихідний номер)
 
 
На лист від ______________ (вказати лист постачальника)
щодо підняття ціни за електричну енергію
 
_________________ (найменування замовника) отримав лист від _______ (дата) ___________про підняття ціни на електричну енергії, за результатами розгляду якого повідомляє таке.
Договір про закупівлю (договір споживача про постачання електричної енергії), до якого Вами пропонується внести зміни, був укладений __________ 20__ р. № ____________ (далі — Договір) за результатами проведення _______________ (вказати спрощеної закупівлі / відкритих торгів), згідно з вимогами Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі — Закон). Отже, Сторони такого договору під час внесення змін до істотних його умов зобов’язані керуватися вимогами цього Закону.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом (частина 1 статті 41 Закону про закупівлі). Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

З зазначеного слідує, що укладенню договору про закупівлю передує оприлюднення тих умов, на яких замовник планує придбавати предмет закупівлі.

Під час проведення закупівлі учасники подають тендерні пропозиції / пропозиції згідно зі встановленими замовниками вимогами, і за результатом сторони укладають договір про закупівлю саме на тих умовах, на яких оголошено і проведено ________________ (вказати процедуру закупівлі / спрощену закупівлю), у тому числі за результатом чого було укладено Договір між Споживачем (Замовником) та Постачальником (Учасником, що став переможцем процедури закупівлі / спрощеної закупівлі).

Водночас взаємовідносини, які виникають між споживачем електричної енергії та енергопостачальником, регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі — ПРРЕЕ), та умовами договору споживача про постачання електричної енергії (договору про закупівлю).

Пунктом 4 частини 3 статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії», пунктом 3.2.4 ПРРЕЕ та пунктом____ Договору визначено, що у разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування повідомляє про це споживача з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір.

Таким чином, _____________ (найменування споживача) заперечує щодо внесення змін до істотних умов Договору, а саме: до ціни одного кВт/год. електричної енергії.

Приписами пункту 3.2.2 глави 3.2 ПРРЕЕ визначено, що зміна або розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу у зв’язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при його укладенні, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України, цими Правилами та умовами договору.

Враховуючи вимоги статті 188 ГКУ та пункту ______ Договору (вказати пункт договору, який стосується внесення змін та укладання додаткової угоди), якими встановлено, що зміни вносяться за згодою сторін у письмовій формі, _____________ (найменування споживача) відмовляється від укладення додаткової угоди до Договору щодо підняття ціни за електричну енергію.

З повагою
_________________        (________________)              _______________
(посада)                       (підпис)                    (Ініціал та Прізвище)

У підсумку важливо відмітити зі статті «Підвищення ціни на електричну енергію у зв’язку з коливанням цін на ринку цього товару»таке: якщо договір про закупівлю електричної енергії в умовах конкуренції не містить окремих правил застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону, то для правомірного підвищення ціни за одиницю товару постачальник має довести одночасне існування таких умов:

  1. сам факт наявності коливань на відповідному ринку (на ринку споживача чи на ринку постачальника);
  2. неможливість виконання договору про закупівлю на існуючих умовах, бо це стало вочевидь невигідним для постачальника;
  3. ринкові коливання є непрогнозованими і не могли бути враховані на момент подання тендерної пропозиції / пропозиції.

Замовник приймає рішення про підвищення ціни за одиницю товару лише за умови, що підвищити ціну за одиницю товару вигідніше, аніж перейти до «постачальника останньої надії» чи розірвати договір про закупівлю з чинним постачальником та негайно оголосити новий тендер, на час дії якого придбати необхідну електричну енергію за скороченою переговорною процедурою закупівлі (абзац 4 пункту 3 частини 2 статті 40 Закону) чи за договором без використання електронної системи закупівель (абзац 4 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону).

Ще більше щодо закупівлі електричної енергії читайте на порталі RADNUK.COM.UA в таких статтях:

Про збільшення ціни до 10 % читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Змінюємо ціну товару у зв’язку з коливанням цін на ринку до 10 %: чи потрібне звернення постачальника?».

Що означає «пропорційно», як порахувати, чим підтвердити та як правильно застосувати показники ринкових коливань — про це ми писали у статті «Як підтвердити коливання цін на ринку товару?».

Що означає «один раз на 90 днів», ми з’ясовували у статті «Обрахунок строків при підвищенні ціни за одиницю товару до 10 %».

А про те, у яких випадках правило «Один раз на 90 днів» не застосовується, ми писали у статті «Коли обмеження щодо строків зміни ціни товару у договорі про закупівлю не застосовуються».