- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Боротьба за договір про закупівлю

Рішення № 23577-р/пк-пз від 21.12.2020, оголошення № UA-2020-09-18-000666-c

Обставини справи

12.11.2020 замовник визнав скаржника переможцем торгів (протокол № 1001/20/159-р-2).

18.11.2020 скаржник надав через електронну систему закупівель усі необхідні документи, які вимагаються документацією для переможця торгів.

19.11.2020 скаржник отримав від замовника на свою електронну пошту договір для підписання, роздрукував у двох екземплярах, підписав їх та повернув поштою на адресу замовника.

Однак 01.12.2020 замовник прийняв рішення відхилити пропозицію скаржника (протокол розгляду тендерних пропозицій від 01.12.2020 № 1001/20/159-р-3).

Скаржник надав замовнику інформацію про відсутність заборгованості з податків та зборів у форматі, визначеному замовником, та довідку ДФС, що підтверджує відсутність заборгованості з податків та зборів, але у форматі іншому, ніж вимагав замовник.

Скаржник, посилаючись на пункт 5 статті 17 Закону, зазначає, що замовник не врахував, що він не має права вимагати документального підтвердження інформації, якщо така інформація:

або

Позиція Органу оскарження

Згідно з інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, переможцем процедури закупівлі визначено скаржника відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій від 12.11.2020 № 1001/20/159-р-2. Повідомлення про намір укласти договір із скаржником оприлюднено на вебпорталі Уповноваженого органу 12.11.2020. Враховуючи викладене, кінцевий строк для надання переможцем документів, зазначених у додатку ІІІ документації, є 22.11.2020.

Згідно з інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, скаржником 18.11.2020 завантажено:

Згідно з інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, на вебпорталі Уповноваженого органу 16.11.2020 оприлюднено файл «39f9fa10-b0cb-46f7-8e24-4acd06a30995.pdf», у якому міститься документ «Відповідь на запит щодо надання інформації про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) із сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби, в учасника процедури закупівлі», у якому зазначено, зокрема:

Відомості про адміністратора: ДП «ПРОЗОРРО»; який зареєстрований в ДПI у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Учасник процедури закупівлі — ПП «І»
Результат обробки запиту — надано інформацію про відсутність / наявність заборгованості.
Позначка про відсутність / наявність заборгованості — відсутня заборгованість.Дата та час формування відповіді 16.11.2020 17:08:51.

Враховуючи інформацію, наведену в мотивувальній частині цього рішення, пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з підстав, наведених у протоколі від 01.12.2020 № 1001/20/159-р-3.

Коментар редакції

Чинна редакція Закону про закупівлі в разі наявності в учасника заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язує замовника відхилити тендерну пропозицію такого учасника (пункт 13 частини 1 статті 17 Закону) лише за умови, що учасником не вжито заходів щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості згідно із законодавством. Тобто боржник бюджету, який розстрочив чи відстрочив сплату заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів), бере участь у процедурі закупівель на загальних підставах.

Відповідно до частини 5 статті 17 Закону замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що:

Оскільки з 2019 року ЕСЗ було гармонізовано з інформаційними системами Державної фіскальної служби, функціонал ЕСЗ поповнився зручною опцією: щойно замовник формує повідомлення про намір укласти договір — ЕСЗ направляє запит податківцям, у відповідь на який протягом одного робочого дня приходить інформація про відсутність (наявність) заборгованості.

Робимо висновок: замовник не вимагає документального підтвердження пункту 13 частини 1 статті 17 Закону, а саме наявності / відсутності заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості в порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника. Отже, замовнику доцільно передбачити в тендерній документації наступне:

Приклад 1
 
«Переможець, стосовно якого в електронній системі закупівель буде сформована довідка (квитанція) про наявність заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), має надати або документ про розстрочення (відстрочення) такої заборгованості відповідним органом, або нову, сформовану більш пізньою датою, довідку з податкової служби про відсутність податкової заборгованості.».

У свою чергу переможці процедур закупівель, які мають заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), мають надавати відповідні документи замовнику через ЕСЗ:

або

Зверніть увагу, що довідка, видана податковою службою, має бути сформована більш пізньою датою, інакше замовник буде змушений відхилити таку пропозицію учасника. Також замовнику доцільно передбачити в тендерній документації наступне:

Приклад 2
 
«У випадку ненадання переможцем документів згідно з Додатком 1 (для переможця) або надання їх з порушенням терміну або вимог, передбачених тендерною документацією, або у випадку якщо щодо переможця наявні підстави для відмови передбачені статтею 17 Закону, переможець вважається таким, що не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону.».

Статті до тематики: