- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Закон про оборонні закупівлі з 01.01.2021 «оновив» Закон про публічні закупівлі

За підписом Президента України 12.08.2020 повернено Закон України «Про оборонні закупівлі» (далі — Закон 808-IX, Закон про оборонні закупівлі), повноцінне набрання чинності якого відбудеться 01.01.2021 (рис. 1).

Рис.1

Прийняття Закону 808-IX зумовлене необхідністю підвищення прозорості документів оборонного планування, процедур закупівель, дієвості громадянського та демократичного цивільного контролю, а також зниження корупційних ризиків.

З огляду на те, що окремі положення Закону 808-IX набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування, то вже з 15.08.2020 вступив у дію пункт 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, нормою якого врегульовано внесення змін до ряду законодавчих актів України, зокрема Закону України «Про публічні закупівлі».

Що змінилося в Законі про публічні закупівлі

Законом про оборонні закупівлі внесено зміни і до Закону України «Про публічні закупівлі», які наберуть чинності із 01.01.2021, щодо розширення переліку випадків, на які не поширюватиметься дія Закону про публічні закупівлі, зокрема частину п’яту статті 3 доповнено абзацом двадцять третім такого змісту: «Обмеження, зазначені в пунктах 1 та 6 частини п’ятої цієї статті, не застосовуються, якщо закупівлі здійснюються на підставі норм Закону України “Про оборонні закупівлі”».

Водночас внесено зміни і до статті 40 Закону про публічні закупівлі щодо підстави проведення переговорної процедури закупівлі та укладення договору про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі у зв’язку із втратою чинності спеціальним законодавством, а саме:

Деякі важливі нововведення Закону 808-IX

За даними офіційного сайту Верховної Ради України Закон 808-IX розширює сферу застосування Закону про оборонні закупівлі щодо розповсюдження його дії на закупівлі товарів, робіт і послуг, необхідних для виконання завдань щодо відсічі збройної агресії та відвернення загроз державній безпеці, незалежності України, її територіальній цілісності і недоторканості, щодо боротьби з тероризмом, усунення обставин, що зумовлює необхідність введення надзвичайного стану.

Варто звернути увагу, що новий Закон про оборонні закупівлі включає:

Також передбачено можливість виключно для національних виробників збільшення гранично допустимого рівня рентабельності виконання контрактів при закупівлях без застосування конкурентних процедур, але не більше, ніж визначено Кабінетом Міністрів України, та за умови надання українським виробником плану розвитку виробництва із зобов’язанням такого виробника знизити ціну товарів, робіт і послуг оборонного призначення для подальших закупівель.

Варто зазначити, що Законом 808-IX:

Таким чином, на підставі набрання чинності Законом про оборонні закупівлі з 01.01.2021 втрачають чинність:

  1. Закон України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»;
  2. Закон України «Про державне оборонне замовлення», крім положень щодо виконання державного оборонного замовлення на 2020-2021 роки.

Закупівлі товарів, робіт і послуг, розпочаті до набрання чинності Законом 808-IX, завершуються відповідно до порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Також уже доступна для перегляду та аналізу редакція від 01.01.2021 Закону України «Про публічні закупівлі» зі змінами на порталі RADNUK.COM.UA.

Підписуйтесь на портал RADNUK.COM.UA — і ви завжди будете в центрі новин закупівельної сфери! Оберіть для себе зручний тариф зі знижкою.