Хто продає на Прозорро.Продажі або топ-організатори аукціонів.

Наталія Шокодько
1889
14 Травня 2020
СПЕЦВИПУСК
Хто продає на Прозорро.Продажі або топ-організатори аукціонів.
1889
14 Травня 2020

В середині  травня 2020 року дохід на Прозорро.Продажі досяг позначки майже 25 мільярдів гривень. Саме стільки отримали до своїх бюджетів організатори торгів. Останнім часом серед таких все частіше не лише державні підприємства та установи, які зобов’язані виставляти лоти згідно із законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 року та постановою Кабінету Міністрів України  «Про затвердження Порядку відчуження об’єктів державної власності» від 06.06.2007 р. №803, а й приватні підприємці та організації, які оцінили усі переваги продажів на відкритих конкурентних аукціонах у системі Прозорро.Продажі.

Нині найбільший організатор, до слова, він же був і серед перших – Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. На його рахунку нараховується понад 18 мільярдів гривень. Звичайно, більша частина – це кошти від продажу прав вимоги за кредитними договорами, але серед їхніх лотів були і будівлі, і автомобілі та земельні ділянки збанкрутілих банків.

«Серед топ-5 найдорожчих лотів, які було продано на Прозорро.Продажі, усі виставлені Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Серед цієї п’ятірки переможців двоє працювали через наш електронний майданчик Української універсальної біржі. В обох випадках інвестори придбали нежитлові приміщення  банку «Хрещатик» та «ВТБ Банку» за 425 мільйонів та 390 мільйонів гривень відповідно.   Ці кошти пішли на погашення заборгованості перед вкладниками ліквідованих банків. Хоча і на сьогодні ще досить багато є пропозицій від банків-банкрутів: від картин та бронзових статуеток  до традиційних кредитних портфелів», розповідає директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий.

Далі у рейтингу організаторів за даними моніторингової аналітичної системи bi.prozorro.sale майже на одній сходинці Фонд держмайна України та органи місцевого самоврядування. У них переважно лоти із об’єктами малої приватизації. Хоча окремі міські ради, наприклад, такі як Львівська, Харківська чи Дніпровська ще до ухвалення та введення в дію закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 3.10.2019 р. деякі приміщення в оренду здавали на електронних аукціонах. А це все додаткові надходження до міських бюджетів.

За 4 місяці 2020-го завдяки електронним майданчикам, які приводять потенційних інвесторів та створюють здорову конкуренцію на торгах, Фонду держмайна України вдалося залучити до державного бюджету майже 410 млн гривен, що у 2,5 рази більше, ніж за відповідний період минулого року. Середня кількість учасників на електронних аукціонах з малої приватизації зросла  майже до 5. Тож ціна лотів у ході торгів у середньому збільшувалася на 71%.

«За підсумками роботи 2019 року електронний майданчик Української універсальної біржі став лідером за об’ємами продаж об’єктів малої приватизації. Та й у сьогоднішніх умовах пандемії електронні аукціони Прозорро.Продажі дають прекрасні можливості продовжувати інвестувати навіть під час карантину. Менеджери нашого маркетплейсу консультують учасників аукціонів у звичному для них режимі, завдяки чому у березні 2020 р. через Українську універсальну біржу прийшло найбільше переможців малої приватизації», – додає Сергій Гладкий.

Активним користувачем Прозорро.Продажі є і Укрзалізниця, яка переважно продає металобрухт (дохід від цих торгів склав 801 млн грн із загального прибутку у 807 млн грн) та здає в оренду вантажні вагони. В середньому,  під час проведення таких  аукціонів приймають участь близько 4-х учасників. І якщо раніше через Прозорро.Продажі Укрзалізниця здавала в оренду лише до 10% від усього вагонного парку, то з кінця 2019-го на електронні торги виставляють усе більше вантажних вагонів,  поступово збільшуючи  цей відсоток до 100 А із лютого 2020-го вагони почали виставляти навіть на голландські аукціони, чого раніше взагалі не було.

Наступний великий організатор торгів на Прозорро.Продажі – Державна служба геології та надр України. На електронні аукціони із спецдозволами на користування надрами вона «зайшла» відносно нещодавно: перші лоти виставила наприкінці 2018-го і лише навесні 2019-го відбулися перші аукціони. Адже період подачі пропозицій на такі торги триває 50 днів (для спецдозволів на видобуток усіх корисних копалин, окрім нафти і газу),  або 90 днів (для спецдозволів на видобуток нафти і газу). Загалом за попередній рік було оголошено 86 аукціонів, за результатами яких  «вучено» понад 500 млн грн.

Серед інших організаторів досить часто на аукціонах Прозорро.Продажі реалізовують лоти  Національний банк України, Нафтогаз, лісові господарства, підприємства УкрОборонПрому та інші.

«Дуже важливо, щоб менеджери електронних майданчиків системи Прозорро.Продажі не лише займалися залученням та підготовкою до аукціонів потенційних інвесторів-покупців, а й організаторів торгів. До того ж не лише із державних установ, а й комерційні підприємства. І таких останнім часом все більше з’являється серед організаторів. Наприклад, фермери та ФОПи продавали через Прозорро.Продажі і картоплю, і горох та інше.

Гордий зазначити, що електронний майданчик Української універсальної біржі у трійці лідерів за кількістю залучених організаторів та у топ-п’ятірці за кількістю успішних аукціонів. Тобто ми не просто допомагаємо організаторам підготуватися та без помилок виставити на торги лоти, а й максимально сприяємо розповсюдженню інформації про торги та залучаємо потенційних учасників», — підсумовує директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий.

ProZorro продажі

Окремий розділ, який не має прямого відношення до здійснення замовниками закупівель, адже призначення системи ProZorro.Продажі — це продаж та оренда державного майна за допомогою електронного аукціону.