- Радник у сфері публічних закупівель - https://radnuk.com.ua -

Голландський аукціон і як на ньому перемогти

Голландський аукціон (англ. Dutch auction) – різновид аукціону, під час якого ціна не підвищується, а знижується до тієї, на яку згоден покупець. Даний вид аукціону не є гіршим за класичний англійський аукціон, під час якого ціна поступово збільшується, він просто підходить для деяких видів товарів, на які важко визначити ринкову ціну, та для гуртових продажів.

Голландський аукціон є популярним в Нідерландах, звідки і походить. До 9 години ранку протягом робочого тижня до залів, де проходить аукціон, привозять квіти та викладають їх на конвеєр, який рухає квіти по всім залам. Покупці мають змогу роздивитись квіти та натиснути кнопку, тим самим зупинити аукціон і повідомити, що саме за таку ціну вони готові купити квіти. Ціна поступово знижується, а у покупця є лише декілька секунд, для прийняття рішення. Після натискання кнопки комп’ютер автоматично оформлює рахунок на оплату і передає інформацію до наступного залу, де лот запаковують і відправляють за місцем призначення. За допомогою такого виду аукціону Нідерланди продають більше 6 млрд квітів в рік, а це більше ніж 60% міжнародного ринку квітів.

Механізм голландського аукціону в Україні

В Україні за допомогою голландського аукціону продають активи банків, що ліквідуються. По-перше, це дуже зручно при визначені стартової ціни, оскільки реальну ціну кредитних зобов’язань важко визначити. По-друге, це в рази швидше. Якщо звичайний аукціон не відбувається, то лот виставляють ще раз, але зі знижкою в ціні 10%. Так лот може продаватись довго, декілька місяців, кожного наступного разу ціна буде падати на 10%. Голландський аукціон скорочує витрати часу, аукціон триває приблизно до 6 годин, під час аукціону ціна на лот знижується (за 1 крок на 1%). Всього може відбутися 80 кроків. По-третє, після зупинки покупцем зниження ціни, відбувається торги на підвищення ціни – етап подачі закритих цінових пропозицій. Під час даного етапу учасники можуть подати пропозицію вищу ніж запропонована, привілеї має той учасник, який зупинив торги, за ним останній крок. За допомогою такого етапу учасники краще змагаються між собою, а держава отримує більше коштів від продажу лоту. Якщо закриті цінові пропозиції відсутні, то переможцем вважається учасник, який зробив ставку і зупинив автоматичне покрокове зниження ціни. 

Продаж активів збанкрутілих банків за допомогою голландських аукціонів дозволяє вкладникам цих банків швидше отримати свої кошти, а недобросовісним позичальникам заважає створювати різні махінації з позиками.

Хто може приймати участь

Приймати участь можуть будь-які особи (фізичні, юридичні), які внесли гарантійний внесок 5% балансової вартості лоту та не є позичальником банку, майно якого продають. Аукціон відбувається навіть якщо прийшов лише 1 учасник. Подати заявку на участь можна в день проведення аукціону, на відміну від традиційного аукціону. Якщо лот не продався за 80 кроків зниження ціни, то такі лоти об’єднують в пули (пакет лотів) і продають їх знову, ціна стартує з 20% і буде понижуватись й далі. 

Інформацію про голландські аукціони виставляють на сайті банку, майно якого продають, на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в системі Prozorro.Продажі, на акредитованих майданчиках, наприклад, playtender.com.ua.